Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) bir önceki toplantısında politika faizini 250 baz puanlık bir artışla yüzde 17,5'e yükseltmişti. Ancak, bugünkü toplantısında alınan kararla, beklenenden fazla artış oldu. Merkez Bankası, politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardı. Bu karar, son dört yılın en yüksek faiz seviyesi oldu.

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasının ardından ekonomistler sosyal medya hesaplarından alınan faiz artırım kararını değerlendirdi. 

"MERKEZ BANKASI'NI TEBRİK EDERİM"

Ekonomi değerlendirmeleriyle en dikkat çeken isimlerden biri olan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, "Türkiye Ekonomi Modeli denen şey bugün itibari ile bitti. Merkez Bankası'nı tebrik ederim" paylaşımında bulundu. 

Emekli ve memur maaş zammı belli netleşiyor Emekli ve memur maaş zammı belli netleşiyor

"UMUT YARATTI"

Merkez'in faiz artırımı kararının yeterli olmadığını ancak doğru bir adım olduğu belirten Ekonomist Mahfi Eğilmez ise “MB politika faizinin % 25'e yükseltilmesi, faiz hala enflasyonun çok altında olsa da, insanlarda doğru politikalara dönüş umudu yarattığı için kurda gerilemeye yol açtı. Yeterli olmasa da olumlu bir adım. Yapısal reformlarla desteklenmesi gerekir" açıklaması yaptı.

"PARASAL SIKILAŞTIRMA ADIMLARI"

Merkez Bankası’nın yeni atanan üyelerinin işlerini yapma niyetini ortaya koyduklarına dikkat çeken ekonomist Uğur Gürses, "Eski metinlerdeki palavra kısımlar tamamen atılmış. Ancak ‘Bu yıl gitti, gelecek yıla odaklandık’ demişler. Enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir” yorumunda bulundu.

"BU OLSUN İSTİYORDUK, OLDU"

Merkez'in faiz kararını eleştirenleri eleştiren ekonomis İris Cebe şöyle dedi:

"Eleştirmek için zorlayanları görüyorum Zorlamayın. Yakın geçmişte yapılan hataları, bu kararı övdüğüm için hatırlatmanıza da gerek yok, çünkü o hataları zaten yüzlerine, yüzlerine vuruyordum. Doğru karar, doğru metin, doğru yönlendirme. Bu olsun istiyorduk oldu, daha ne yahu..." 

"MERKEZ VURDU GOL OLDU" 

Ekonomist Emre Alkin ise dikkat çeken bir paylaşımda bulunarak, “Merkez vurdu gol oldu…” yorumunu yaptı. Ardından peş peşe paylaşımlar yapan Alkin, “Baktın olmuyor, bakmayacaksın. Yapacaksın. Şimdi sıra bankalarda” şeklinde değerlendirdi.

Alkın son paylaşımında da ise “Değerli Dostlar "TCMB Faizi % 20'den yukarı çıkarmaz" diyenlerdenim. Çünkü "yapması gerekeni" değil "ne yapacağını" konuşuyoruz hep. Bugün TCMB şartlara bakarak önemli bir karar verdi. Derli toplu çalışanları "haksız çıktık" diye eleştirenlerden olmadık. Acele etmeden izliyoruz” diye yorumladı. 

"SÜRPRİZ BİR KARAR"

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu da, “Sürpriz bir karar. Yüzde 35-45 arası kredi, yüzde 40-50 arası olabilir. Yeni Başkan Yardımcılarının etkisi mi acaba?” yorumunu yaptı.,

"DOĞRU HAMLE"

Merkez'in kararını doğru hamle olarak değerlendiren Sözcü Gazetesi ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, "Merkez Bankası faizleri 750 baz puan artırarak, yüzde 25 'Hoş Geldin Faizi' seviyesine yükseltti. Doğru hamle" diye yazdı.