Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Burak Yakın ile önde gelen kuyumculuk sektörü temsilcileri, Ankara'da Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ve Türkiye Cumhuriyet Merkrz Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan ile bir araya geldi.

ENFLASYON RAPORU YOL HARİTASI 

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar bugün ne kadar oldu?

Toplantıda, sektörün sorunları üzerine görüşmeler yapıldı ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Çelik ile TCMB Başkanı Erkan, sektör temsilcilerinin sorunlarını dinledi. 

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, "2024 yılında enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde azalmasını sağlamak için Enflasyon Raporu toplantısında kamuoyuyla paylaştığımız yol haritasını kademeli ve istikrarlı bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz" dedi.

PARASAL SIKILAŞMA

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Hafize Gaye Erkan'ın Başkanlığı döneminde politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5'ten yüzde 25'e yükseltti. PPK, karar metinlerinde, parasal sıkılaştırmanın kademeli ve kararlı bir şekilde devam edeceği mesajını verdi. Başkan Erkan, bu sürecin haziran ayında başladığını ve dengeli bir şekilde ilerleyeceğini vurguladı.

ALTIN İTHALATI

Toplantıda, 250 binden fazla kuyumcu için önemli olan gelişmeler ele alındı. Özellikle altın ithalatına getirilen kota ve AB üyeleriyle yapılan STA anlaşmalarından kaynaklanan bitmiş ürün ithalatında ek vergi uygulamasının son durumu masaya yatırıldı.

Toplantıda kuyumculuk sektörü temsilcileri, alınan kararların sektörlerine nasıl etki edeceğini açıklarken, MİB Başkanı Burak Yakın güncel durumu sunumla anlattı.

"20 YILDA BÜYÜK İLERLEME"

Sunumda, kuyumculuk sektörünün son 20 yılda büyük bir ilerleme kaydettiği ve küresel pazar payını Kovid-19 salgınına rağmen iki katına çıkardığı, ancak İtalyan rakiplerine karşı mücevher üretimi için altın alırken 68 puan dezavantajlı olduğu belirtildi.

Toplantıda, Türkiye'de altın ithalatında son dönemde önemli bir artış yaşandığı ve bu durumun cari açığa etkisi olduğu vurgulandı. Finansal istikrarın güçlendirilmesi için makroihtiyati tedbirlerin uygulandığı aktarıldı. Ayrıca, mücevher ihracatçıları gibi üretici kesimlere destek sağlanmasının devam edeceği ifade edildi.

MİB Başkanı Burak Yakın, mücevher sektörünün Türkiye ekonomisine yüksek katma değer sağlama konusundaki çabalarını vurgulayarak, alınan kararların sektöre zarar vermemesinin önemini belirtti. Yakın, son yıllarda Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için önemli bir seçenek haline geldiğini de dile getirdi.

Yakın ayrıca, TCMB Başkanı Erkan'ın sektörü rahatlatıcı ve enflasyona zarar vermeden çözümler sunmasını takdirle karşıladığını ve TCMB ile ilgili bakanlıkların sorunun çözümüne yönelik çalışmalarına yardımcı olacaklarını ifade etti.

TOPLANTIYA KATILANLAR 

Toplantıya MİB Başkanı Burak Yakın'ın yanı sıra MİB Yönetim Kurulu Üyeleri Murad Köşker ve Hüseyin Şaşmaz, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, İSO Kuyumculuk Komite Başkanı Fatih Kemahlı, İSO Meclis Üyesi Münir Üçkardeş, İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Ercan Özboyacı, Nadir Metal Rafineri Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tütüncü, Boğaziçi Kuyumculuk Hasan Basri Abdik ile Borsa aracı kurumlarını temsilen Uğuras Kıymetli Madenler'den Uğur Uras katıldı.