100 gündür cezaevinde olan gazeteci Merdan Yanardağ, bugün hakim karşısına çıktı. Duruşmada son sözleri sorulan Yanardağ, "Bu dava basın özgürlüğünü ortadan kaldırma davasıdır" dedi. Avukat savunmaların ardından mütaalasını açıklayan Savcı, Yanardağ'ın tutukluluk halinin devamını ve cezalandırılmasını talep etti. 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi talep edilen Yanardağ tahliye edildi.

Tutuklu BirGün yazarı ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada yargılandı. Yanardağ'a yöneltilen "suçu ve suçluyu övme" ile "terör örgütü propagandası" suçlamalarıyla ilgili davanın ilk duruşması gerçekleştirildi.

Duruşma öncesinde, İstanbul Adliyesi çevresinde toplanan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, gazeteci ve yurttaş, Merdan Yanardağ'a destek amacıyla bir araya geldi. Adliye önünde, "Faşizme karşı omuz omuza", "Merdan Yanardağ yalnız değildir" ve "Özgür basın susturulamaz" gibi sloganlar atıldı.

Seçil Erzan 'şifacı'dan yardım istemiş Seçil Erzan 'şifacı'dan yardım istemiş

Duruşma esnasında savunma yapan Merdan Yanardağ, suçlamaları reddederek, bu davayı "basın ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmak isteyen baskıcı bir otoritenin insanları sindirmeye çalışması" olarak nitelendirdi. Yanardağ, 38 yıllık gazeteci ve TELE1'in yönetim kurulu başkanı ve genel yayın yönetmeni olduğunu belirtti.

"BENİM TUTUKLANMAM BAĞIMSIZ MEDYAYA GÖZDAĞI VERMEK İÇİNDİR"

Yanardağ'ın savunmasında öne çıkan bazı ifadeler şunlardı:

"Bu dava basın özgürlüğünü ortadan kaldırma, Türkiye'yi baskıcı bir ortama sürükleme davasıdır. Benim tutuklanmam bağımsız medyaya gözdağı vermek içindir. Toplumu sindirmek içindir."

"Yaptığım programın süresi 50 dakikadır, bu programda suçu ve suçluyu övmemişim. Böyle bir muameleye karşılaştım, beni niye tutukladınız? Adresim belli, tüm çağrılara uyumuşum."

"Savcılığın bu sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada gazetecilik faaliyeti yargılanıyor. Sanal bir suç yaratılmak isteniyor."

Daha sonra savunmasını tamamlayan Yanardağ'ın avukatları, müvekkillerinin beraatını ve tahliyesini talep etti. Savcılık ise Yanardağ'ın "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

TAHLİYE KARARI

Mahkeme, suçun işlendiğine hükmetti ve Yanardağ'ı "örgüt propagandası" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak, suçun basın yayını yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezada yarı oranında artırım yaparak 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Aynı zamanda Merdan Yanardağ'ın tahliyesine karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Merdan Yanardağ'ın davası, programında yaptığı açıklamaların ardından gözaltına alınıp tutuklanmasıyla gündeme gelmişti. Yanardağ, TELE1 televizyonunda yeni bir çözüm süreci ihtimali hakkında yorumlarda bulunmuş ve PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulunmuştu.

Bu açıklamaların ardından, Yanardağ'ın programındaki bazı ifadeleri sosyal medyada kesilip montajlanarak hedef gösteren bir video ile yayılmıştı. Ardından, Yanardağ gözaltına alınmış ve suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

Yanardağ'ın suçlandığı konular "basın yoluyla suçu ve suçluyu övme" ile "basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" olarak belirtilmişti. İddianamede, bu suçlardan dolayı Yanardağ'a 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

Davanın kamuoyunda geniş bir şekilde tartışılması ve basın özgürlüğü konusundaki endişelerin dile getirilmesiyle birlikte, Yanardağ'ın tahliyesiyle sonuçlanan duruşma büyük önem taşıyor.