Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinin ilk toplantısı başladı. Toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplu sözleşme görüşmeleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

"Kamu çalışanlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün burada halihazırda çalışan ve emekli olan 6 milyon kamu görevlisi ve emeklisinin 2024-25 yıllarını kapsayacak maaşları ile sosyal haklarını kamu görevlileri konfederasyonumuz ve 11 hizmet kurulunda kurulu sendikalarımızla yürüteceğimiz müzakerelerin yer alacağı 7. dönem kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerini başlıyorum. Müzakerelerin hayırlara vesile olmasını değerlendiriyorum.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın büyük çabası ile Türk devletleri teşkilatı çatısı altında 2 gün önce Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı kuruldu. Çalışma hayatı ile sendikal faaliyetlerde birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürüyeceğiz.

Kıymetli katılımcılar sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yılda ülkemizde eğitimden sağlığa, savunma sanayisinden teknolojik yatırımlara, adaletten güvenliğe enerjiden sosyal politikalara, sosyal güvenlikten sendikal örgütlenmeye kadar her alanda önemli gelişmeler yaşanmıştır.

"KISA ÇALIŞMA İLE ÇALIŞANLARIMIZI EKONOMİK ANLAMDA DESTEKLEDİK"

Bizler yine milletimizden aldığımız yetki ve güçle AK Parti hükümetleri olarak 21 yıldır ülkemizin yapısal sorunlarını çözerek bir yönetim anlayışını benimsedik. Kamu yönetim sistemimizi vatandaşların hayatını kolaylaştırmak, en son teknolojilerle kamu hizmetlerini sunmak, şeffaf, hesap verilebilir bir katılımın olduğu yönetim anlayışı ile geliştirdik.

Ülklemizin ilçe, belde ve köylerinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza kamu hizmetlerini hızlı ve etkin bir şekilde sunmayı başardık.

Sur Tatil Evleri GYO halka arz katılım endeksine uygun mu? Sur Tatil Evleri GYO halka arz katılım endeksine uygun mu?

2019 yılında başlayan Covid-19 pandemisi ülkemizi olumsuz etkilemiştir. Pandemi döneminde kamu görevlilerinin çalışma saatlerinde esneklik sağladık. Kısa çalışma ile çalışanlarımızı ekonomik anlamda destekledik.

2019 yılında başlayan Covid-19 pandemisi ülkemizi olumsuz etkilemiştir. Pandemi döneminde kamu görevlilerinin çalışma saatlerinde esneklik sağladık. Kısa çalışma ile çalışanlarımızı ekonomik anlamda destekledik.

"HİZMET KOLLARINDA ÇALIŞAN KARDEŞLERİME ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

Tüm bu başarıların arkasında sayıları 5 milyona yaklaşmış bulunan kamu görevlisi ordumuz bulunmaktadır. Pandemi, deprem, sel gibi olağanüstü afetlerde kamu çalışanlarımızın büyük bir fedakarlıkla çalıştıklarına tanık oldu. Afet durumunda kamu hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu da gördük.

Sizlerin huzurunda büro, bankacılı ve sigortacılık hizmeti, eğitim öğretim ve bilim hizmetleri, yerel yönetim hizmetleri, basın yayın ve iletişim hizmetleri, kültür ve sanat hizmetleri, ulaştırma hizmetleri, tarım ve ormancılık hizmetleri, enerji sanayi ve madencilik hizmetleri gibi hizmet kollarında çalışan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

6-7 şubat tarihinde ülke olarak büyük depremler yaşadık. Depremlerin neden olduğu tahribatlar hepimizi derinden etkilemiştir. Devletimiz kayıpların haricinde her şeyin üstesinden gelebilecek güçtedir.

Dünyaya örnek olabilecek büyük bir sosyal dayanışma ile yaralarımızı hep birlikte sardık. Doktorlarımız, hemşirelerimiz, AFAD personelimiz, basın ve medya çalışanlarımız, gönüllülerimiz ile kısa sürede gelişmiş birçok ülkenin altından kolayca kalkamayacağı afetin üstesinden gelmeyi başardık.

"KAMU ÇALIŞANLARIMIZLA BAŞARDIK"

Ekonomiyi yeniden canlandırmak için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Toparlanma ve normalleşme sürecine kısa sürede uyum sağladık. Bunu kamu çalışanlarımızla başardık.

Kamu personeli ve sisteminin ülkemizin kalkınma ve büyümesindeki rolünün önemli olduğu bilinci ile, eğitim, sağlık, din hizmetleri ve kamusal alanda personel sayımızı sürekli olarak artırdık. Kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmedik.

Birlikte yönetim anlayışı ile karar mekanizmalarında daha fazla kamu personelinin yer almasını sağladık. Türkiye’de kamu sendikacılığında yakaladığımız yüzde 75 örgütlenme oranı gelişmiş birçok ülkenin üzerindedir.

Ülkemizin kamu örgütlenmesinde bugün geldiği nokta büyük bir başarıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, ülkemizdeki çalışma barışına ve demokrasiye verdiğimiz önemin yanı sıra siz sendikalarımızın önemli katkıları bulunmaktadır.

Her bir kamu görevlimiz gibi kamu görevlilerimizi temsil eden kamu görevlileri sendikamız ve başkanları da bizim için çok değerlidir.