Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin son toplantısı bugün gerçekleşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda düzenlenecek olan toplantıda, sendikalar kamu işveren tarafından sunulacak yeni teklifleri bekliyor.

UZLAŞMA SAĞLANMAZSA HAKEM KURULU DEVREYE GİRECEK

Bugünkü toplantıda uzlaşma sağlanırsa, 2024-2025 dönemi için geçerli olacak zam oranları belirlenmiş olacak. Taraflar anlaşmaya varamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci devreye girecek.

MEMUR MAAŞINA YAPILACAK ZAM NE KADAR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'ün ilk 6 ayı için %10, ikinci 6 ayı için %10 teklif edilirken, 2025 yılı için ilk 6 ayda %6, ikinci 6 ayda ise %5 zam teklif edildiğini açıklamıştı.

Mega Metal halka arz katılım endeksine uygun mu? Mega Metal halka arz katılım endeksine uygun mu?

MEMUR-SEN TEKLİFİ REDDETMİŞTİ

31 Ağustos 2023 tarihine kadar memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranları belirlenmiş olacak. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, "Enflasyon farkının zammış gibi gösterildiğini söylüyorlar. Yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

MEMUR-SEN'İN TALEPLERİ

Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler halinde refah payı dahil ilk 3 ayda %35, ikinci 3 ayda %10, üçüncü 3 ayda %15 ve son 3 ayda %10 zam talep ediyor. 2025 için ise altışar aylık dönemler halinde refah payı dahil ilk 6 ayda %25, ikinci 6 ayda %15 zam istiyor.

KAMU-SEN KATILMIYOR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinin son oturumuna katılmayacaklarını açıkladı. Kahveci, kamu çalışanlarının ekonomik zorluklarla mücadele edebilmeleri için gereken tedbirlerin masada müzakere edilmesi gerektiğini vurgulayarak, tüm sorunların bütün taraflarla masada görüşülerek çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.