Milyonlarca memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında Kamu Toplu Sözleşmesi'nde uzlaşı sağlanamaması üzerine zam kararını vermek üzere Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladı.

ZAM PAZARLIĞINDAN SONUÇ ÇIKMAMIŞTI 

Memur-Sen, yetkili konfederasyon olarak 1 Ağustos - 22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 2024 ve 2025 zam oranlarında anlaşma sağlayamadı. Bu nedenle Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurarak taleplerinin kurul tarafından bağlayıcı hale getirilmesini istedi.

HAKEM KURULU KARAR VERECEK , İTİRAZ EDİLMEYECEK

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, bu başvuru üzerine çalışmalarına başladı. Kararını ay sonuna kadar vermesi gereken kurulun verdiği karar kesin nitelikte olacak ve itiraz edilemeyecek.

KURUL ÜYELERİ

Altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Kurulun başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener yapıyor. Kurul üyeleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal gibi isimler bulunuyor.

Hatırlatmak gerekirse, Kamu İşveren Heyeti, ilk teklifinde 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmiş, ardından bu teklifi revize ederek 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 olarak sunmuştu. Ancak Memur-Sen ile uzlaşı sağlanamamıştı.