Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

Memur ve memur emeklilerinin iki yıllık zam oranı belirlemesi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na kaldı. Kurul, dün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantıya, Sayıştay Başkanı Metin Yener'in başkanlığını yaptığı bir heyet katıldı. Bu heyette akademisyenler, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcileri yer aldı.

Toplantıda tarafların görüşleri dinlendi. Önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ardından Memur-Sen yetkilileri kendi bakış açılarını zam oranı hakkında ifade etti.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI BUGÜN

Kurul'un üyeleri arasında Sayıştay Başkanı Metin Yener, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal bulunuyor.

Hükümetin zam teklifine göre, Kamu İşveren Heyeti öncelikle 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ayı için yüzde 9, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 zam önermişti. Ancak daha sonraki bir revizyonla bu oranlar 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 şeklinde düzeltilmişti.