1 Ağustos'ta başlayan ve 22 Ağustos'ta sona eren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti ile yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında 2024 ve 2025 yılları için zam oranlarında uzlaşma sağlanamamasının ardından, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladı.

NTV'nin haberine göre, hakem heyeti bugün 4. toplantısını gerçekleştirecek. Dün yapılan 3. toplantıda, 11 kişilik hakem heyetinin gündeminde anlaşılamayan maddeler ve zam oranları gibi konular bulunuyordu.

Yaklaşık 7 saat süren toplantıda, uzlaşma sağlanamayan maddeler üzerine görüşmeler yapıldı.

Kurul, Pazar günü düzenlenen ikinci toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları temsilcilerinin görüşlerini dinlemişti.

Başlangıçta Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinde 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talebinde bulunmuştu. Ancak Kamu İşveren Heyeti, 2024 yılı için toplam yüzde 25, 2025 yılı için ise toplam yüzde 11 zam teklif etti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, bugün saat 14.00'te 4. toplantısını gerçekleştirecek.

Motokurye düzenlemesinden ayrıntılar: Teslimat süresi değişecek Motokurye düzenlemesinden ayrıntılar: Teslimat süresi değişecek

Zam konusunda nihai kararın en geç 31 Ağustos'a kadar açıklanması bekleniyor.