Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama!

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos'ta başlamıştı.  7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, hükümet ve Memur-Sen arasındaki müzakere süreci devam ediyor. 

Belirlenen çalışma takvimi çerçevesinde, 11 farklı hizmet koluna ait tekliflerin sınıflandırılmasıyla başlayan görüşmelerde, kamu görevlilerinin genelini kapsayan tekliflerin ön görüşmeleri de tamamlandı.

Tüm tekliflerin sınıflandırılma ve ön görüşme aşamalarının tamamlanmasıyla, müzakere sürecine geçildi. Bu müzakere aşaması, toplu sözleşme görüşmelerinin en önemli aşamasını oluşturuyor.

Bu çerçevede, 11 hizmet koluna ait komisyon raporları, hükümet yetkilileri ile yetkili sendikalar arasında 12 Ağustos tarihine kadar görüşülecek.

Müzakerelerin tamamlanmasının ardından, hükümetin kamu görevlilerinin genelini kapsayan ilk zam teklifini 14 Ağustos'ta Memur-Sen'e sunması bekleniyor. 

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, hizmet kollarına ait tekliflerin sınıflandırılma ve ön görüşme süreçlerinin olumlu ve verimli geçtiğini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da bu süreci yakından takip ettiğine dikkat çeken Tonbul, şunları söyledi:

"Hizmet kollarına ait tekliflerin sınıflandırılma ve ön görüşme sürecindeki olumlu havanın, müzakere aşamasında da sürdürülmesini umuyoruz. Enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın revize ettiği enflasyon tahminleri ve genel ekonomik koşullar göz önünde bulundurulmalı. Bu faktörler dikkate alındığında taleplerimizin makul olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kamu işvereni, 14 Ağustos'taki teklifini enflasyon hedefleri değil, piyasa gerçekleri doğrultusunda sunmalı."

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak bulunan Memur-Sen, 2024 için refah payı dahil olarak birinci 3 aylık dönemde yüzde 35, ikinci 3 aylık dönemde yüzde 10, üçüncü 3 aylık dönemde yüzde 15 ve dördüncü 3 aylık dönemde yüzde 10 artış talep etmişti.

2025 için ise 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil olarak birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep edilmişti.