Kritik müzakere sürecine giren hükümetin bugün ilk zam teklifini kamuoyuna sunması bekleniyor. Memur-Sen bu teklifi kabul etmezse hükümet 17 ve 22 Ağustos'ta yeni tekliflerle masaya oturacak.

Taraflar anlaşmazlarsa başvuru 23 Ağustos itibariyle Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru yapılacak. Bu aşamada kurul en geç ay sonuna kadar sözleşme kararı verecek. 

 "BU HAFTA GÖRÜŞMELERİN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLİ"

Memur-Sen  Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ağustos'ta başlayan müzakerelerin olumlu bir havada sürdüğünü söyledi.

Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

Tonbul, tekliflerin tasnifi ve ön müzakerelerin ardından yeni haftadan itibaren müzakerelerin başladığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Çalışma takvimine göre bu hafta hükümet iki kere masaya teklif sunacak. Bunlardan ilkini yarın bekliyoruz. Yarın ki teklifi yeterli bulmamamız durumunda hükümet 17 Ağustos Perşembe günü yeni bir teklifle masaya gelecek. Bundan dolayı bu hafta görüşmelerin seyri açısından oldukça önemli. Kamu işvereni, enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmeli. Makul taleplerimiz karşılık bulmalı ve sözleşme masada uzlaşıyla imzalanmalı."

MEMUR-SEN ÜÇER AYLIK ZAM İSTİYOR

Memur-Sen, 2024’de 3'er aylık dönemlerde refah payıyla beraber birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 zam talebinde bulunmuştu.

Sendika 2025 yılında, altı aylık dönemlerde refah payı da dahil olmak üzere ilk altı ayda yüzde 25, ikinci altı ayda yüzde 15 zam çağrısında bulundu.