Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren görüşmelerde, hükümetin tekliflerinin sendikalar tarafından reddedildiğini hatırlattı.

"HÜKÜMETTEN MEMNUN EDECEK BİR TEKLİF BEKLİYORUZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın son teklifinde, kamu personeline 2024'ün ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10 zam önerdiğini belirten Yalçın, bu teklifin de sendika tarafından kabul edilmediğini ifade etti.

Yalçın, toplu sözleşme görüşmelerinin 21. gününü geride bıraktığını ve son 36 saate girildiğini söyledi. Refah payının, alım gücünü koruyacak bir enstrüman olduğunu vurgulayan Yalçın, kamu işvereni ve hükümetten memnun edecek bir teklif beklediklerini ifade etti.

"ENFLASYON FARKI ZAM GİBİ SUNULUYOR"

Enflasyon farkı konusuna da değinen Yalçın, "Bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonucu alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor. Açıkça söylüyorum, enflasyon farkı kamu işvereninin jesti falan değil toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır" dedi.

"GERÇEKÇİ PİYASA KOŞULLARINI DİKKATE ALIN"

Joseph Yobo Aziz Yıldırım'a komisyon davası açtı Joseph Yobo Aziz Yıldırım'a komisyon davası açtı

Öte yandan Kamu işverenin ilk iki teklifinin beklentileri karşılamadığına dikkati çeken Yalçın, 2024 için zam taleplerini üçer aylık dilimler halinde sunduklarını belirterek beklentilerini şöyle sıraladı: 

"Önemli olan masada beklentinin karşılanmasıdır. Beklentimiz ise açık ve nettir. Gerçekçi, piyasa koşullarını dikkate alan, öngörülen enflasyonu ihmal etmeyen, refah payı içeren, kamu görevlilerinin reel alım gücünü yükseltecek yeni bir teklifle gelinmesidir. Bu sebeple yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz."

YARIN YENİ TOPLANTI

ikinci teklifin de Memur-Sen tarafından kabul edilmemesinin ardından kamu işvereni ve sendikalar 22 Ağustos'ta yeniden masaya gelecek.

ANLAŞMAYA VARILMAZSA

Taraflar yine anlaşmaya varamazsa, 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurulacak. Bu durumda ise Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

MEMUR-SEN'İN 2024 TALEBİ

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Memur-Sen, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.