İş yeri için kira artış oranı belli oldu İş yeri için kira artış oranı belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarını içine alan mali ve sosyal haklarını belirleyecek toplu sözleşme görüşmeleri hız kesmeden sürüyor. Hükümet yetkilileri ve memur temsilcileri üçüncü kez bir araya geldi ve yapılan toplantıda Bakanlık tarafından 2024'ün ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ise ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 olarak sunuldu. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Yeni teklif, kamu çalışanlarının taleplerinin yeterince karşılanmadığını gösteriyor. Tekliflerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor" diyerek tepki gösterdi.

MEMUR İÇİN İKİNCİ ZAM TEKLİFİ AÇIKLANDI
Memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 yıllarındaki maaş ve aylıklarını belirleyecek olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Hükümet, memur ve memur emeklilerine yönelik olarak 2024'ün ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10 zam teklifini sundu. Aynı zamanda 2025'in ilk 6 ayı için yüzde 6 ve ikinci 6 ayı için yüzde 5 artış önerildi.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sürecin bugün bitmediğini hatırlatarak şunları söyledi: 

"Kamu İşveren Heyeti olarak, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış olarak teklifimizi açıklıyorum. Böylece 2024 Ocak ayında enflasyon tahminlerini dikkate aldığımızda, kamu personelimize yüzde 43'ü bulan bir artış öngörülmüştür. 2024'ün ikinci altı aylık dönem zammıyla birlikte kümülatif artış yüzde 57'yi bulmaktadır. 

Bu ikinci teklifimizi paydaşlarımızın değerlendirmesine sunuyorum. Sürecin bugün bitmediğini ve devam edeceğini de tekrardan hatırlatmak isterim. Bu toplu görüşme sürecinin kamu personelimizin menfaatlerine uygun bir sonuçla nihayete erdirileceğine inanıyorum. Devlet memurlarımızın hak ettikleri refah seviyesine ulaşmaları için hükümet olarak çaba sarf etmeye devam edeceğimizi de belirtmek isterim. Teklifimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."