Gazeteci Zafer Arapkirli, sosyal medyada sık sık "örtülü reklam" yapmakla eleştirilen ve "influencer" gibi tanıtım işlerine giren meslektaşı Fatih Portakal'a karşı sert eleştirilerini sürdürüyor.

Survivor All Star'ın son yarışmacısı belli oldu! Survivor All Star'ın son yarışmacısı belli oldu!

Zafer Arapkirli, son olarak İtalya tatilinden dönen Fatih Portakal'ın turizm firmalarının reklamlarını yapmasına tepki gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluklar Bildirgesi"nde yer alan "Gazeteciler ilan, reklam, tanıtıcı reklam veya sponsorlu metinleri yazmamalı, reklamlarda yüzü ya da sesiyle yer almamalı, sosyal medya hesaplarında, web sitelerinde, bloglarında vs. de reklam, tanıtım, ürün yerleştirme yapmamalıdır. Tanıtım veya reklam yüzü olarak algılanmasına sebep olacak durumlardan kaçınmalıdır." maddesini hatırlatan Arapkirli, "Magazin figürü değil, gazetecisin." diyerek Portakal'a sert bir şekilde seslendiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“SEVDİN BU REKLAM İŞİNİ İnadına yapıyorsun. Senin adına utandığımdan, ismini gizledim. Ama, ayıp. Dişçi, berber, gözlükçü, köfteci, lahmacuncu vs. yetmedi. Şimdi de turizmci REKLÂMI... -Magazin figürü değil, gazetecisin. -Millet merak etmiyor. -Meslek etiğine aykırı.”

“GAZETECİNİN AKLINDAN BİLE GEÇİRMEMESİ GEREKEN BİR İŞTİR.”

Öte yandan Arapkirli daha önce de Datça’da gittiği bir mekan hakkında benzer bir paylaşım yapan Portakal’a sinirlenerek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı.

“Gittiğiniz bir mekânın, özellikle de pahalı ve şatafatlı bir yerin (ismen) reklamını yaparak paylaşımda bulunmak, bir gazetecinin aklından bile geçirmemesi gereken bir iştir.

1. Görgüsüzlük

2. Hele ki böyle bir devirde, ahlâksızlık

3. Meslek etiğine aykırıdır.” 

PORTAKAL CEPHESİNDEN HENÜZ SES YOK

Arapkirli'nin açıklamalarıyla gündeme gelen bu konu, meslek etiği ve gazetecilik ilkeleri açısından önemli bir tartışma başlattı. Fatih Portakal'ın reklam yapma tutkusu ve Arapkirli'nin eleştirileri, gazetecilik camiasında geniş yankı buldu. Portakal ise henüz bu eleştirilere yanıt vermedi.