Dünya medyasının devi Rupert Murdoch, 70 yıllık kariyerin ardından görevini oğluna bıraktı.

Avustralyalı medya patronu Murdoch, News Corporation şirketinin kontrolünü oğlu Lachlan Murdoch'a devrederek 70 yıllık kariyerine son verdi.

Murdoch, dünya medyasında güçlü bir etkiye sahip olan News Corporation'ı yönetme görevini artık oğluna emanet.

Murdoch'un ABD'nin sosyal ve siyasal hayatında büyük etkileri olan Fox News Channel'ı da dahil olmak üzere bir dizi önemli medya kuruluşunu bünyesinde bulunduran şirketi, oğlu Lachlan Murdoch devraldı.

92 yaşındaki Rupert Murdoch, resmi olarak kasım ayında şirketlerin yönetiminden ayrılacak ve daha sonra "fahri başkan" olarak atanacak.

Murdoch ailesinin tahmini net serveti 20 milyar doları aşıyor.


Medya patronu Rupert Murdoch, oğulları Lachlan ve James 

RUPERT MURDOCH'UN ABD SİYASİ VE SOSYAL HAYATINA ÖNEMLİ ETKİLERİ

Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch, medya dünyasının devi News Corporation'ın başkanlığından ayrılırken 70 yıllık kariyeri boyunca ABD'nin sosyal ve siyasal hayatında büyük etkilere imza attı.

Özellikle 1996 yılında kurduğu Fox News Channel, CNN ve MSNBC gibi rakiplerini geride bırakarak ABD'deki Cumhuriyetçi ve muhafazakar kesime yönelik yayınlar yapmasıyla tanındı.

News Corp'un bünyesinde, Wall Street Journal ve New York Post'un yanı sıra İngiliz tabloidleri Times of London, The Sun ve Avustralya'da birçok medya kuruluşu bulunuyor. Murdoch'un medya imparatorluğu, ABD ve dünya medyası üzerinde önemli izler bıraktı.

VEDA MEKTUBUNDA ‘GÖZÜM ÜZERİNİZDE’ MESAJI

Rupert Murdoch, 70 yıldan uzun bir süren medya kariyerini noktalayarak çalışanlarına veda etti. Kendi sağlığı kadar şirketlerin de sağlığının güçlü olduğunu vurgulayan Murdoch, gelecek yıllara iyimser bakmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, TV yayınlarını ve diğer medya platformlarını yakından takip ederek çalışanlarına fikir ve önerilerini iletmeye devam edeceğini ifade ederek bir nevi gözlem altında olacaklarını dile getirdi.

"TV yayınlarımızı eleştirel bir gözle izlemeye, gazetelerimizi, internet sitelerimizi ve bastığımız kitapları ilgiyle takip etmeye devam edeceğim, size fikir ve önerilerimi sürdüreceğim"

RUPERT MURDOCH KİMDİR?

Rupert Murdoch, Avustralya doğumlu bir medya patronudur. Babası ünlü bir gazeteciydi ve Murdoch, babasının ölümünün ardından Adelaide News gazetesinin başına geçti.

Son dakika! Nazlı Ilıcak cezaevine girdi! Son dakika! Nazlı Ilıcak cezaevine girdi!

1960'ların ortalarında İngiltere'ye taşındı ve burada çeşitli magazin ağırlıklı yayınlar yapan gazeteleri satın aldı. 1981'de The Times gazetesini satın aldı ve medya imparatorluğunu genişletmeye devam etti.

1985'te ABD vatandaşlığı aldığında ABD'de televizyon kanalı satın almasının da önü açıldı. Fox Network ve Fox News kanalları, özellikle 1990'lı yıllarda ABD medyasını domine etti.

Murdoch, medya imparatorluğu altında 100'den fazla gazeteye sahiptir, bunlar arasında en bilinenler İngiltere'de The Sun ve The Times, Avustralya'da Daily Telegraph ve Herald Sun, ABD'de ise Wall Street Journal ve New York Post’tur.

Murdoch'ın medya yayıncılığı sık sık eleştirilere maruz kalmış ve sağ ideolojinin ve popülizmin savunucusu olarak görülmüştür. 1996'da Time dergisi, Murdoch'ı Amerika'nın en etkili 25 kişisi arasında 4. sırada gösterdi.

Murdoch ve ailesi, 17.1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 99. kişisi konumundadır.