TBMM Genel Kurulu, dün Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da söz alarak konuşan HEDEP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık Cumhuriyet'in ilk yıllarına değinerek, "Atatürk bölücü müydü?" sözlerini kullanınca Celal Adan sessizliğini koruyamadı.

sirri-sakik-celal-adan

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNE DEĞİNDİ

HEDEP'li Sakık kürsüde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir grup toplantısındaki "MHP'nin, CHP'nin yöneticileri gitsinler Meclis'in gizli celselerine baksınlar, okusunlar. Orada Kürt kelimesini görecekler. Kürdistan'ı görecekler, Laziztanı görecekler, Çerkezleri görecekler. Mustafa Kemal bölücü müdür? Mustafa Kemal, Kürt milletvekillerini çağırırken 'Kürdistan' diyordu" sözlerine değinerek, "Bunu sayın Erdoğan söylüyordu ve doğru söylüyordu. Biz de bunun altına imzamızı atıyoruz." İfadelerini kullandı.

11-11

CELAL ADAN CEVAP VERDİ

Meclis Başkanvekili Celal Adan "Buradan herhangi bir polemiğe girmek istememekle birlikte Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulurken, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine, merhametine kurşun sıkıp, askerimizi, polisimizi, Doğu ve Güneydoğu'daki sivil vatandaşlarımızı şehit edenlere ve onların adı PKK iken bir milletvekili 'Türk askerini PKK tükrükleriyle boğar' deseydi bu Meclis'ten canlı çıkamazdı. Mustafa Kemal'in devleti kurduğu dönemlerde." dedi.

MİKROFONU KAPATTI ANCAK KÜFÜR CANLI YAYINA YANSIDI

Sırrı Sakık, "Benim söylediklerimi götürüp PKK ile özdeşleştirmeye, o noktaya çekmenin kimseye bir yararı yok." Açıklamasında bulundu. Mikrofonu kapatan Meclis başkanvekili Celal Adan’ın "Pez...ler ya" sözleri Meclis TV canlı yayınına yansıdı.

Bahçeli'den Saffet Sancaklı sorusuna cevap Bahçeli'den Saffet Sancaklı sorusuna cevap