TBMM Genel Kurulu, 28. Dönem 2. Yasama Yılı'nın başlaması dolayısıyla Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplandı.

Yeni yasama yılının açılışında konuşan TBMM Başkanı Kurtulmuş, Ankara'daki terör saldırısını kınayarak "TBMM asla terör gündemine teslim olmayacak." dedi. 

"Hiç şüphesiz bu terör saldırısını ortaya koyanların 1 Ekim gibi bir günü tespit etmiş olmaları manidardır, tesadüfi değildir." diyen Kurtulmuş, "Terörle mücadele kararlılıkla sürecek" şeklinde konuştu.

AA-20231001-32286429-32286426-TBMMDE_28_DONEM_2_YASAMA_YILI_BASLADI

 Kurtulmuş'un açıklamaları:

Türkiye, asla ve asla terörün gündemine teslim olmayacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, asla ve asla terörün gündemine teslim olmayacaktır. 

Yeni Anayasanın tartışma yeri, doğru zemini şüphesiz TBMM'nin bizatihi kendisidir. Bu tartışmalara Meclisimiz öncülük yapacaktır. Darbe anayasasından kurtulmalıyız. Tüm kesimlerin sürece aktif olarak katılımını sağlayacağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurul Salonu'nda düzenlenen TBMM 28. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış Toplantısı'nda konuşuyor.

AA-20231001-32286569-32286567-YENI_YASAMA_YILI_BASLADI

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

 Yeni yasama yılının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İradelerini sandığa özgürce yansıtan tüm vatandaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. 28. dönem milletvekillerimizi tekrar tebrik ediyorum. Büyük Millet Meclisimizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle anıyorum. Vatan topraklarımızın müdaafası için bin yıldır canları pahasına mücadele eden şehitlerimizi yad ediyorum.

Bu çatı altında ülkemize hizmet verecek vekillerimize başarılar diliyorum. Sizlerden Türkiye Yüzyılına yakışır hizmetler bekliyorum.

Ünlü sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti Ünlü sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

TBMM darbelerden cuntalara nice badireleri atlatarak dimdik ayakta kalmıştır. Meclisimizin her açılışında 103 yıl önceki heyecanı yeniden yaşıyoruz. Milli mücadele gibi bir destanı zafere ulaştıran meclisimizin bugün de Türkiye Yüzyılının ufkunu aydınlatacağına şüphe duymuyorum.

BU ANAYASANIN, 2023 TÜRKİYE’SİNİ TAŞIYAMADIĞI AÇIKTIR
Artık Meclisimizin kapısına kilit vurulduğu, vesayetin milli iradeyi hiçe saydığı dönemler geride kalmıştı. Hep birlikte yazdığımız 15 destanı bu bakımdan dönüm noktasıdır. Şimdi önümüzde yeni bir görev, yeni bir fırsat var. Bu da Cumhuriyetimizi yeni ve sivil bir anayasaya kavuşturmaktır. Türkiye’yi 12 Eylül’de darbe yönetiminin 41 yıl önce milletimizin sırtına sardığı mevcut anayasa kamburundan kurtarmak, hepimizin en öncelikli sorumluluğudur. 41 yıllık tarihinde uğradığı irili ufaklı 20’den fazla değişiklikle adeta yamalı bohçaya dönen bu anayasanın, 2023 Türkiye’sini taşıyamadığı açıktır. Yeni anayasa için kendi hazırlıklarımızı yaptık diğer partileri de buna davet ettik. Sürekli darbe anayasasından şikayet edenler iş adım atamaya gelince konfor alanlarından çıkmadılar. Cumhurbaşkanı olarak tüm partileri, milletvekillerini, yapıcı bir anlayışla bu konuda sözü olan herkesi yeni anayasa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz. Gerçekten milli, yerli, sivil vizyoner bir anayasa isteyenler bu çağrının muhatabıdır. Türkiye böyle bir anayasayı hak ediyor. Bu özlemi daha fazla geciktirmeyelim.

Dünya genelinde enflasyon son 60-70 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Türkiye olarak biz de ister istemez bu olumsuzluklardan etkileniyoruz. Amacımız bu hassas dönemde ülkemizi en az kayıpla çıkarmaktır. Millerimizin canını yakan hayat pahallığını ortadan kaldırmak için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyızı. Türkiye Yüzyılını diğer alanlardaki hedeflerimizle gerçekleştireceğiz. Ülkemiizi küresel ekonominin içinden geçtiği şu fırıtnalı atmosferden yara almadan çıkarmak hepimizin milletimize mesuliyetidir.

ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISI
Benzer bir dayanışmaya terörle mücadelede de ihtiyaç duyduğumuzu hatırlatmak isterim. Terör örgütünün siyaseti yönlendirmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu sabah, emniyet birimlerimizin vakitli müdahalesi neticesinde iki caninin etkisiz hale getirildiği eylem, terörün son çırpınışlarıdır. Vatandaşın huzuruna ve güvenliğine kast eden alçaklar, emellerine ulaşamamıştır, asla da ulaşamayacaktır. Yaralanan polislerimize Allah'tan acil şifalar diliyorum