Mazot 39 lira oldu!!!

Vatana millete hayırlı olsun… 
Ben zaten hep 50 liralık alıyorum diyenler bundan böyle sadece 1,2 litre mazot bile alamayacaklar. Litresi 50 lira olduğunda ise o mazotla tuvalete bile gidemeyecekler.

Hayat böyle bir şey işte…

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” derken bi bakmışsın sıra sana gelmiş.

Peki mazot fiyatının 39 lira olması başka ne anlama geliyor? Doların piyasa fiyatının da bugün itibarıyla 39 lira olduğunun tescili. Çünkü biliyoruz ki genel olarak benzin mazot fiyatlarıyla dolar fiyatı eşit gidiyor. En azından geçmiş tecrübelerimiz bize bunu söylüyor. Biz “an itibariyle dolar 39” dediğimizde öfke yapanlara duyurulur.

ENFLASYON TEK HANEYE DÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan yine “enflasyon tek hane olacak” açıklaması yaptı. 

Zor dostum zor. En azından 3-4 yıl beklemeyin derim. Bu süreyi de ekonomi doğru düzgün yönetilirse diye veriyorum. Eğer siyasi kararlarla yine her şey tepetaklak edilirse 3-4 sene sonra da olmaz.

Çünkü enflasyonu yaratan vatandaş ya da şirketler değil devletin ta kendisi. Sadece benzin mazot fiyatlarını durmadan arttırarak da değil. Düşünsenize yılbaşından bu yana yeniden değerleme adı altında yüzde 200’ün üzerinde zam yaptılar. İş bununla da kalmadı KDV oranları iki puan artırıldı, ekstra MTV getirildi, çaktırmadan yepyeni vergiler devreye sokuldu vs. vs….

Dolayısıyla sırf bu zam ve vergiler bile fiyatların en az 10-15 puan yukarıya gitmesine neden oldu. Benzin, mazot, ürün zamlarını eklerseniz iş nerelere gider hesabını kendiniz yapın.

Bu nedenle yakın zamanda tek haneli enflasyon falan beklemeyin derim. Ha TÜİK her zaman olduğu gibi bilimsel veriler yerine siyasi veriler paylaşırsa o başka… 
O zaman enflasyon tek hane de olur eksiye de düşer.

Ancak TÜİK’in gerçek dışı açıklayacağı her enflasyon fakirleşmenin daha da artması, ekonomik dengelerin daha da bozulması anlamına gelecek. 
Sonuçta para ve ekonomi politikaları bu verilere göre belirleniyor. Yanlış veri yanlış sonuç demek. 

Bir başka konu elbette bizim gelirlerimiz. Maaş artışları TÜİK enflasyonuna göre belirlenirken, giderlerimiz gerçek enflasyona göre artıyor. Bu da satın alma gücümüzü her geçen gün biraz daha kaybetmemiz anlamına geliyor.

Dolayısıyla; kimse TÜİK enflasyonu düşürüyor diye sevinmesin !!!

ASIL MÜJDE TÜİK ENFLASYONUNUN YÜKSELMESİ
Hatta size tavsiyem TÜİK yüksek enflasyon açıkladıkça partilemeniz. Anlayın ki o zaman gerçeklere geri dönülüyor ve maaş artışlarının bir anlamı olacak. Satın alma gücümüz gerçek anlamda yükselecek ve fakirleşmemiz azalacak.

Diğer taraftan düzgün veriler sayesinde yabancı sermayenin de güveni kazanılacak. Bu sayede doğru para ve ekonomi politikaları belirlenebilecek. Faiz enflasyonun üzerinde konumlandırılacak, döviz oynaklığı dengelenecek ve sıcak paranın girişi sağlanabilecek.

Gördüğünüz gibi gerçekçi verilerin açıklanması çok önemli.

MAZOT 39 DİYE KIZANLARA…

Kızmayın kardeşim !!!

Mesele mazotun 39 lira olması değil çünkü. Mesele mazotun neden 39 lira olduğu. Kızmanız gereken mazotun fiyatı değil; yanlış ekonomi ve para politikaları. Bu yanlış nedeniyle bugün bu durumdayız. 

Bugün 39 liralık mazota kızanlar, 128 milyar dolar çarçur edilirken kızmadığı için bu durumdayız. Doları baskılamak için bütçeyi çökertenlere kızmadığımız için bu durumdayız. Siyasilerin siyasi kaygılarla yaptığı popülist harcamalara kızmadığımız için bu durumdayız.

Onun için Mazot 39 lira oldu diye hiç kızmayın…

Kendinize kızın !!!…