Kaliforniya'dan Massachusetts'e kadar birçok hastane, personelin, ve bazı durumlarda ziyaretçilerin ve tesis içindeki herkesin "maske takma" zorunluluğunu yeniden uygulamaya koydu. Hastaneler, bunun nedeninin, personel arasında veya hastanelye gelen hastalar arasında artan Covid-19 vakaları olduğunu belirtiyor.

1693270037_UMYjDC

Şu anda ABD'de, Covid enfeksiyonlarının çoğunluğu Omicron varyantının bir alt tipi olan XBB.1.5'ten kaynaklanıyor. CDC ayrıca, BA.2.86 adı verilen yeni ve oldukça değişken bir türü de izliyor. Bu türün, şu anda Covid-19 taşıyan veya aşılanmış kişilerde enfeksiyon riskinin daha yüksek olabileceğini belirtiyor.

Nanoplastiklerin Parkinson ve demans ile bağlantısı var mı? Nanoplastiklerin Parkinson ve demans ile bağlantısı var mı?

Geçtiğimiz hafta ülke genelinde pozitif COVID testlerinin oranı yaklaşık %13 civarındaydı. Güney bölgeleri, bu dönemde %18 pozitiflik oranı ile en fazla etkilenen bölge oldu.

CDC'ye göre, hastaneye yatışlar Haziran ayındaki en düşük seviyeden sonra yeniden artma eğiliminde. Haftadan haftaya, ülke genelinde hastaneye yatışlar %18'den fazla artış gösteriyor. 19 Ağustos itibarıyla, 15.000'den fazla yeni hasta hastanelere kabul edildi.

AŞILARIN EN YENİ TÜRLERİ 

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden da daha fazla fon almak için Kongre'den güncel aşıların en yeni türlerini hedeflemeyi talep etti. Şu anda XBB.1.5 varyantına karşı etkili olacak yeni bir aşının geliştirilmesi bekleniyor. Bu aşının FDA onayı ve CDC dağıtım tavsiyesi gerektireceği belirtiliyor.

YENİ AŞI 

Yetkililer, bu aşının Eylül ayında kullanıma sunulmasını umuyor ve her yıl benzer dönemlerde COVID vakalarının artış göstermesinin muhtemel hale geleceğini belirtiyor.

Biden, gazetecilere yaptığı açıklamada, XBB.1.5 için takviye almanın "geçici olarak" tavsiye edildiğini söyledi.