Ankara'da ücretsiz ulaşım konusu tartışılırken, özel halk otobüsü işletmecileri, artan maliyetler nedeniyle 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımayı bırakacaklarını duyurdu.

Bu karara Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş sert bir tepki gösterdi. Yavaş, ücretsiz yolcu taşımayan otobüs işletmelerine yasal işlem yapılacağını ve gelir desteği verilmeyeceğini açıkladı.

Yavaş, vatandaşlardan ücretsiz yolcu taşımayan otobüsleri ihbar etmelerini istedi ve Twitter üzerinden şunları paylaştı:

"Sevgili hemşehrilerim, göreve geldiğimizden beri artan maliyetlere rağmen toplu ulaşım kullananlar Belediyemizce sübvanse edilerek ucuz taşımacılık yapılmaktadır. EGO'nun artan maliyetler nedeniyle sadece 2023 Eylül ayına kadar olan zararı 3 milyar TL'ye yaklaşmaktadır. Ayrıca özel taşımacılık yapan halk otobüslerine de düzenli destek olunmaktadır.

Meclisteki muhalefet üyeleri Belediye Kanunu'nun 62. maddesine aykırı olarak EGO'nun tümden iflasına yönelik önerge vermişler ve tarafımdan veto edilmiştir. Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır. Bundan sonra da gelir desteği verilmeyecektir.

Mevzuat gereği indirimli ve ücretsiz taşıma yapmayan otobüslerin plakalarının 153 hattından belediyemize bildirilmesi halinde gereken yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Ankara Mamak’ta doğal gaz patlaması: Can kaybı var Ankara Mamak’ta doğal gaz patlaması: Can kaybı var