Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde yaşanan depremler herkesi korkuttu... Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, ilk olarak merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 4,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Saat 16.39'da meydana gelen depremin 6,35 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

Daha sonrasında saat 16.40'da Malatya Yeşilyurt'ta derinliği 7 kilometre olan 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi. AFAD, Malatya'da yaşanan 4.2 büyüklüğündeki son depremin ise saat 18.18'de yine Yeşilyurt ilçesinde meydana geldiğini açıkladı.

"SİZLERE BELİRTMİŞTİM"

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür Malatye depremlerinin ardından sosyal medya hesabı üzerinden "Sizlere belirtmiştim" diyerek şu ifadeleri kullandı; "Bugün yine Malatya’da 4,3 ve 4,9 iki deprem var. Geçen günkü 5,2 ve 4,3 depremleri ile hemen hemen aynı yerler. Buralara stres transferi olabileceği dolayısıyla bu tür depremlerin beklenebileceğini sizlere belirtmiştim. Bendeki haritada bu depremlerin olduğu yerde bir fay yok. Acaba bu depremler KD uzanımlı Doğanşehir fayının İkizce’ye doğru muhtemel uzantısı üzerinde mi meydana geliyor?"

Ekran görüntüsü 2023-08-12 193321

BAKAN YERLİKAYA AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Malatya depremleriyle ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı; "Malatya İli Yeşilyurt ilçesinde saat 16.39’da 4,8 büyüklüğünde meydana gelen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımızla saha tarama çalışmalarına başlanmıştır. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun."

Mansur Yavaş'tan sokak köpekleri açıklaması Mansur Yavaş'tan sokak köpekleri açıklaması

Ekran görüntüsü 2023-08-12 193329