Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün (3 Ağustos) temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK'in verilerine göre; temmuzda aylık enflasyon yüzde 9,49 olarak hesaplanırken, yıllık enflasyon ise yüzde 47,83 olarak gerçekleşti. 

TÜİK'in açıkladığı verilere göre temmuz ayı enflasyon rekoru kırıldı. Temmuz ayında en yüksek enflasyon, 1997 yılında yüzde 6,2 ile kayıtlara geçmişti.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileriyle ilgili sosyal medya hesabı Twitter'dan bir paylaşımda bulunarak, açıklanan verileri eleştirdi. 

Eğilmez'in paylaşımı şöyle:

Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar bugün kaç TL oldu?

"Baz etkisi bitip de zam furyası başlayınca resmi enflasyon yükseldi. Açıklanan veriye vatandaş asla inanmıyor: "Ne 47'si hocam?" diyor "% 150'den aşağı değil." ENAG da % 122 diyor zaten. Bakalım nerede ve ne zaman buluşulacak?"

ENAG'A GÖRE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 122,88

Öte yandan akademisyenler ve ekonomistlerin bağımsız olarak oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, temmuzda aylık enflasyon yüzde 13,8, yıllık enflasyon ise yüzde 122,88 olarak hesaplandı. Bu durumda temmuz ayında aylık enflasyon çift hanelere yükseldi.

2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi enflasyon oranı ise yüzde 69,21 olarak kaydedildi.