Son zamların ardından asgari ücret, emekli maaşları ve memur maaşlarına yönelik yapılan artışlarla birlikte bankalarda promosyon yarışı hız kazandı.

Bankaların, taahhüt süresini 3 yıl yerine 1,5 yıl olarak revize ederek yeni promosyon oranlarını ve şartlarını yakın bir zamanda duyurması bekleniyor.

Çeşitli bankalar, maaşları 7 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında olan müşterilere 7 bin 500 TL, 10 bin TL ve üstü maaş alanlara ise ortalama 9 bin TL promosyon sunuyorlar.

Temmuz ayında gerçekleşen maaş artışlarının ardından bankaların da promosyon politikalarını güncellemesi bekleniyordu. Ancak bazı bankaların ufak dokunuşlarla sınırlı kaldığı ve özellikle emeklilerin beklentilerini karşılayamadığı gözlenmişti. Bu nedenle şu anda promosyon yarışı tekrar hareketlendi.

Son dönemde en düşük memur maaşının 22 bin TL seviyesine yükselmesi, bankaları harekete geçirdi. Bankalar, kurumlarla yeniden görüşmelere hazırlanıyor ve maaşlardaki gibi promosyonlar da artış gösterecek gibi görünüyor.

Bazı bankalar ise promosyon ücretini 15 bin TL'ye çekmiş durumda. Özellikle öğretmenler ve emekliler gibi maaşlarını taşıyan çalışanlar, 3 yıl süreyle taahhüt vererek yüksek promosyon avantajından yararlanabilecekler.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim görevlisi Tarkan Zengin, konuyla ilgili olarak şunları paylaştı: 

Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

"Daha cazip promosyonlar sunan başka bankalara geçme imkanı da bulunuyor. Buna "cayma" adını veriyoruz. Bu anlaşmalar genellikle 3 yıl süreyle yapılıyor. Emeklilerimiz, mevcut bankalarından ayrılıp başka bir bankaya geçmek istediklerinde, eğer 3 yıllık taahhütlerinin 1 yılını tamamlamışlarsa, kalan 24 aylık promosyon bedelini ödeyerek başka bir bankaya geçebiliyorlar."

ATV'nin haberine göre bazı bankaların taahhüt süresini 1,5 yıla kadar kısaltabileceği de konuşuluyor. Bu durum da promosyon rekabetinin daha da yoğunlaşacağını gösteriyor.