Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan'da onlarca kişinin ölümüne yol açan Daniel Fırtınası, 10 Eylül'de rotası üzerindeki Libya'da büyük bir sel felakete neden oldu. Orta Akdeniz'de etkili olan fırtına Libya'nın doğusunda bulunan Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne şehirlerini vurdu. Fırtına, Libya'da son 40 yılın en yüksek yağış miktarını getirdi. 

AA-20230911-32127628-32127617-LIBYANIN_DOGUSUNDAKI_YAGISLARDA_1500DEN_FAZLA_KISI_OLDU_7_BIN_KISI_KAYIP-1

Bugün 12:00 sıralarında yapılan son açıklamaya göre Libya Ulusal Birlik Hükümeti sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu. 

ÜLKEDE 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmasının ardından, başkent Trablus'taki Libya bayrakları yarıya indirildi. 

AA-20230912-32134120-32134117-LIBYADA_ETKILI_OLAN_SEL_FELAKETI_NEDENIYLE_3_GUNLUK_YAS_ILAN_EDILDI

LİBYA'YA ULUSLARARASI YARDIMLAR

Filistin sivil savunma ekibi, Libya'daki sel felaketinin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıktı. 

CEZAYİR'DEN LİBYA'YA HAVA KÖPRÜSÜ 

Cezayir yetkilileri, 8 büyük askeri uçaktan oluşan bir hava köprüsünün faaliyete geçirildiğini duyurdu. Cezayir Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cezayir'in, Libya'da yaşanan sel felaketine yanıt olarak acil insani yardım gönderme kararı aldığı belirtildi. Bu yardımların, gıda, tıbbi malzeme, giyecek ve çadır gibi temel ihtiyaçları içerdiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Cezayir'in Libya halkıyla dayanışma içinde olduğu ve bu zor zamanlarda da Libya'ya destek olmaya devam edeceği vurgulandı. Cezayir'in, Libya'nın sel felaketi sonrası yaşadığı zorlukları aşmasına yardımcı olmak için çaba harcadığı belirtildi.

Putin 2024 seçiminde aday olacak Putin 2024 seçiminde aday olacak

SAHRA HASTANESİ KURUYOR

Katar, sel felaketi yaşanan Libya'da inşa edeceği sahra hastanesini taşıyan uçağı Bingazi'deki Uluslararası Benina Havalimanı'na gönderdi. Katar Kalkınma Fonu tarafından sunulan sahra hastanesi, uçağın yanı sıra Katar Kızılayı tarafından sağlanan tıbbi malzemeler, gıda maddeleri ve sel felaketi bölgelerinde yardım çalışmalarına katılan bir arama kurtarma ekibiyle birlikte taşınıyor.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Libya'daki sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini ileterek, "Kardeşlerimizin başına gelen bu felaket, bizim de başımıza gelmiştir. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz" dedi.

DSÖ'DEN SAĞLIK HİZMETLERİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Daniel fırtınası nedeniyle sel felaketinin yaşandığı Libya'da acil sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için yerel yetkililerle birlikte çalıştıklarını ve ülkeyi sağlık hizmetleri konusunda desteklemeye devam edeceklerini belirtti.