Libya'nın doğusundaki hükümetin Sağlık Bakanı, Derne'deki selde ölenlerin sayısı 3 bine ulaştığını bildirdi. Libya'nın doğusundaki hükümet Başbakanı Usame Hammad ise felaketin boyutunu "felaket ve iyi değil" şeklinde nitelendirdi. 

Kızılhaç, Libya'daki sel felaketinde kayıp kişi sayısının 10 bine ulaştığını duyurdu.

Libya Başbakanı Dibeybe, uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu. Üç günlük yas ilan edilen ülkede bayraklar yarıya indirildi. AFAD, Libya'ya 150 arama kurtarma personeli, çadır ve ihtiyaç malzemeleri gönderileceğini duyurdu.

Daniel fırtınası Yunanistan'ın ardından Libya'da da felakete yol açtı. 

Libya'nın doğusundaki “hükümetin İçişleri Bakanı” Ebu Zeribe, ülkede meydana gelen sel felaketine ilişkin açıklama yaptı. Zeribe, “Yağışlarda 1500'den fazla kişi öldü, 7 bin kişi kayıp” dedi. 

Zeribe'nin açıklamalarının ardından Libya'nın doğusundaki “hükümetin Başbakanı” Usame Hammad ise “Derne'deki selde ölenlerin sayısı 2 bini geçiyor.” açıklamasında bulundu. 

3 GÜNLÜK YAS, YARDIM ÇAĞRISI

Başkent Trablus'ta olağanüstü Bakanlar Kurulu gerçekleştirildi. Libya Başbakanı Dibeybe, uluslararası yardım çağrısında bulunurken ülkede 3 günlük yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE MESAJI

Dışişleri Bakanlığı, Libya'yı etkileyen kasırgada yaşamını yitirenler için taziye mesajı yayımladı. Bakanlığın açıklamasında, Libya'nın özellikle doğu kıyılarını vuran Daniel Kasırgası nedeniyle çok sayıda Libyalının hayatını kaybetmesinden duyulan derin üzüntü ifade edildi. Açıklamada ayrıca, dost ve kardeş Libya halkına ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğinde bulunuldu ve Türkiye'nin Libya'ya her türlü desteği sağlamaya hazır olduğu belirtildi.

TÜRKİYE YARDIM GÖNDERECEK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), selden etkilenen Libya'ya 150 arama kurtarma personeli, çadır ve ihtiyaç malzemeleri gönderileceğini bildirdi.