Ankara'daki terör saldırısının ardından Türkiye, sınır ötesi operasyonlarını sürdürmeye devam ediyor.

ÖNCE MİT SONRA TSK VURDU

Bursa'da feci ölüm: Hava almak için çıktığı balkon çöktü Bursa'da feci ölüm: Hava almak için çıktığı balkon çöktü

Kuzey Irak'a düzenlenen 3 hava saldırısının ardından MİT, Suriye'nin kuzeyinde terör hedeflerini vurmuştu. Bu operasyonun ardından Milli Savunma Bakanlığı da kuzey Suriye'de 3 bölgede düzenlen hava harekatıyla terör hedeflerini yerle bir etti. 

BİR OPERASYON DA SURİYE'NİN KUZEYİNE

MSB tarafından yapılan açıklamada, PKK/YPG ve diğer terörist unsurların etkisiz hale getirilmesi, Suriye'nin kuzeyindeki halkın ve güvenlik güçlerinin terör saldırılarına karşı korunması, ve hudut güvenliğinin sağlanması amacıyla Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarının kullanıldığı belirtildi. Ayrıca, hava harekatlarının Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerinde 5 Ekim saat 23.00'te gerçekleştirildiği bildirildi

30 HEDEF YERLE BİR EDİLDİ

Operasyon sırasında yerli ve milli mühimmatın tercih edildiği ve çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

"Hava harekatlarıyla bölücü terör örgütü tarafından kullanılan petrol kuyusu ve depolama tesisi ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan 30 hedef imha edilmiştir. İcra edilen harekatlarda azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir."

MSB açıklamasında aynı zamanda, masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıkların ve çevrenin zarar görmemesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığına dikkat çekildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadeleye kararlılıkla devam edeceği ve ülkenin beka ve güvenliği için azimle çalışmalarını sürdüreceği ifade edildi.