Ayçiçek hasadı, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde oldukça düşük seyrettiği için yerel hak durumdan oldukça şikayetçiydi. Bunun ardından bir kötü haber daha geldi. Kuraklık resmen onları derinden etkilerdi. Yok olma derecesine kadar geldiler. Yağışların az olması o konuda da etkili oldu.

TRAKYA İLLERİNDEN ÜZÜCÜ HABER
Karar'ın haberine göre, Trakya'daki illerimiz Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden ayçiçek yağından gelen kötü haberden sonra bir haberde Şarköy ilçesinde bağ bozumu etkinliğinden geldi. Yapılan etkinlikte şaraplık üzümlerde ortalama 10 ila 30, sofralık üzümlerde ise 10 ila 40 arasında rekolte kaybı olduğu öğrenildi.

Birinci cemre ne zaman düşecek? İşte 2024 cemre düşme takvimi Birinci cemre ne zaman düşecek? İşte 2024 cemre düşme takvimi

Bağ bozumu etkinliğine katılan Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, bağcıların sorunlarını dinlerken ihtiyaçlarını öğrendi. Bu kapsamda çözüm önerilerinde bulunan Öcal, rekolte kaybına değindi.

REKOLTENİN YANI SIRA KALİTE KAYBI DA SÖZ KONUSU
2023 üretim sezonunda meydana gelen kuraklıktan dolayı şaraplık üzümlerde ortalama yüzde 10-30, sofralık üzümlerde ise yüzde 10-40 arasında rekolte kaybının olduğu öğrenildi. Öte yanda sofralık üzümlerde sadece rekolte kaybı değil kalite kaybı da yaşandığı belirtildi. Dolayısıyla sofralık olarak değerlendirilemeyen üzümlerin şıralık olarak kullanıldığı açıklandı.