Mevduat sahipleri geçen hafta Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından yaklaşık 5 milyar dolar çekti. 

Bloomberg News'in haberine göre, Türk yatırımcılar TL'deki satışları durdurmak için tasarlanan bir araç olan Kur Korumalı Mevduat'tan çıkmaya başladılar. Bu çıkışlarla birlikte yatırımcılar paralarını normal dolar hesaplarına taşıdı.

5 MİLYAR DOLAR ÇEKİLDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Kur Korumalı Mevduat'tan TL mevduata dönüşüm hedefinin henüz devreye girmediği 25 Ağustos ile biten haftada analistlerin hesaplarına göre kur korumalı mevduat hesaplarından 5 milyar dolar çekildi. 

Veriler henüz kamuya açıklanmadığı için kimliğinin bilinmesini itemeyen bir kaynak, Bloomberg News'e yaptığı açıklamada, 5 milyar dolarlık çıkışın çoğunun başlangıçta dolar birikimi olan ve geçen hafta normal dolar hesaplarına dönen yatırımcılardan geldiğini aktardı. 

YÜKSELİŞ SAĞLANDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) günlük verilerinden yapılan hesaba göre ise 21-25 Ağustos haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 4.53 milyar dolar yükseliş sağladı. 

Altın fiyatları yükselişle başladı!  Altın fiyatları yükselişle başladı! 

18 Ağustos itibariyle 201 milyar 630 milyon dolar olan döviz mevduat hesapları 25 Ağustos itibariyle 206 milyar 160 milyon dolara çıktı.

Aynı beş günlük dönemde bireysel yatırımcıların daha az miktarda lira birikiminin KKM programına girmesiyle haftalık net düşüşün 5 milyar doların altına indiğini belirten kişi, bunun ocak ayından bu yana yaşanan ilk değişiklik olduğunu ifade etti.