13 yıl fazla yaşamak istiyorsunuz bunlarla beslenin 13 yıl fazla yaşamak istiyorsunuz bunlarla beslenin

Türkiye'de ilaç fiyatlarındaki döviz artışının ardından ilaç tekellerinin ülkeden çekilmeye başlamasıyla birlikte ilaç krizi daha da derinleşmeye başladı.

Özellikle organ nakli ve kanser tedavisi gibi hayati ilaçların temini zorlaşırken, son olarak "Dravet Sendromu" adı verilen ilaca dirençli epilepsi hastaları da bu krizin mağdurları arasına katıldı.

Dravet sendromu hastalarının kullandığı ilaçlar son birkaç aydır piyasada bulunamazken, bulunabilen ilaçlar için yüksek fark ücretleri talep ediliyor. Bu durum, hastaların ilaçlarını bulmakta ve maliyetleri karşılamakta zorluk çekmelerine neden oluyor.

HAYATİ İLAÇLARA ULAŞIM SORUNU 

BirGün'de yer alan habere göre; Dravet Sendromu Hasta ve Yakınları Derneği Başkanı Özlem Ülüş Duran, Dravet sendromlu hastaların yaşadığı zorlukları anlatarak, bu hastalığın çok nadir görüldüğünü ve hastalar için ilaçların hayati olduğunu belirtti. Hastaların bazılarının uzun süren nöbetlere sahip olduğunu ve yoğun bakıma alınmaları gerektiğini ifade etti.

Duran, ‘‘Bu çocuklar çok fazla nöbet geçiriyor, aynı zamanda bağışıklık sistemleri çok zayıf oluyor’’ dedi. Hastalığın 10 bin doğumda bir görüldüğünü anlatan Duran, 20 yaşındaki kızı Özgür’ün de Dravet sendromlu olduğunu kaydetti.

Duran, özellikle döviz kurundaki artış nedeniyle son iki aydır ilaçların temin edilemediğini ve bulunabilen ilaçlar için yüksek fark ücretleri talep edildiğini söyledi. Bu durumun hastaları ve ailelerini ekonomik ve duygusal olarak olumsuz etkilediğini dile getirdi.

"İLAÇLARI ARAMIZDA BÖLÜŞÜYORUZ"

Hasta ve hasta yakınları olarak ilaçları birbirleriyle paylaştıklarını belirten Duran, durumlarının adeta kaderlerine terk edildiğini ifade etti. Ayrıca, hastaların bir aylık reçetelerle ilaçlarını almak zorunda kaldığını ve bir aylık dozun fiyatının 270 euro olduğunu açıkladı. Ayrıca, bazı ilaçların Türkiye'de bulunmadığını ve yurtdışından getirildiğini söyledi.

Bu zorluğun hastalar ve aileleri için büyük bir yük olduğunu vurgulayan Duran, sağlık sisteminden bekledikleri desteği alamadıklarını ve ilaç temininde yaşadıkları sıkıntıların devam ettiğini belirtti.