Kripto para piyasası bir kez daha sert düşüşlerle sarsıldı. Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paralar, uzun bir süredir istikrarlı bir seyir izliyordu. Ancak dün ardı ardına gelen gelişmeler, özellikle Bitcoin'i ani bir düşüşe sürükledi. Coingecko'nun verilerine göre, piyasalar son 24 saat içinde yüzde 7.3'lük bir düşüş yaşayarak 1.1 trilyon doların altına indi.

DÜŞÜŞÜN ÖNCÜSÜ 

Bu düşüşün öncüsü ise Bitcoin oldu. BTC yüzde 7.9'luk bir düşüşle 26,366 dolara geriledi. Bitcoin'in son 24 saat içinde gördüğü en düşük seviye ise 25,649 dolar oldu. Ethereum da yüzde 7'lik bir düşüş yaşayarak fiyatı bin 671 dolara indi. Ripple ise yüzde 17'ye yakın bir düşüşle 49 cente, Dogecoin ise yüzde 10'luk bir düşüşle 6.1 cente düştü.

ABD'den 3 kripto para şirketine dolandırıcılık davası ABD'den 3 kripto para şirketine dolandırıcılık davası

Uzmanlara göre, bu düşüşün ardında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), Bitcoin ETF kararını ertelemesi etkili oldu. Piyasalar, kararın beklenen açıklamasının ertelendiğini öğrenince olumsuz etkilendi.

ELON MUSK DALGASI 

Bu kararın hemen ardından, Wall Street Journal 17 Ağustos akşam saatlerinde Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in elinde bulunan 378 milyon dolarlık Bitcoin'i geçtiğimiz tarihlerde sattığına dair iddialar yayınladı. Ancak bu işlemle ilgili kesin tarih ve miktar bilgisi verilmedi. 2021-2022 tarihine ait olan bu satışın bile, piyasanın Bitcoin'e olan güvenini zayıflattığı düşünülüyor.

ÇİN EMLAK DEVİ İFLAS ETTİ

Bu iki haberin ardından Çin'in emlak devi olarak bilinen şirket Evergrande, 17 Ağustos'ta ABD'de 15. kez iflas başvurusunda bulundu. Bu başvuruyla birlikte Evergrande'in ABD'deki varlıkları korunurken, uluslararası iştiraklerinde yeniden yapılandırma süreçleri başlayacak. Bu iflas başvurusunun da Bitcoin'deki düşüşü daha da derinleştirdiği gözlemleniyor.