Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail ve Filistin arasındaki artan gerilimi büyük bir endişeyle takip ettiklerini belirterek, şiddetin devam etmesinin bölge için tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu.

Son dakika! İsrail, Adalet Sarayı binasını patlattı! Son dakika! İsrail, Adalet Sarayı binasını patlattı!

"ORTADOĞU'DA OLUP BİTENLERİ ENDİŞEYLE İZLİYORUZ"

Kremlin'in bu konudaki ilk açıklamasını günlük basın toplantısında yapan Peskov, "Ortadoğu'da İsrail etrafında olup bitenleri büyük bir endişeyle izliyoruz. Bu durumun tehlikeli bir tırmanma potansiyeli var, dolayısıyla yaşanan gelişmeler, bu günlerde elbette endişe duyduğumuz bir konu. Durumu anlamak için gerekli çalışmaları yürütüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Sputnik'te yer alan habere göre; Peskov, İsrail'deki Rusların yaralanıp yaralanmadığına dair henüz bir bilgi almadıklarını belirtirken, İsrail'de görevli Rus diplomatların etkin bir şekilde çalıştığını açıkladı. Ayrıca Filistin topraklarında yaşayan Rus vatandaşlarına da dikkat çeken Peskov, "Bu arada en az bunun (İsrail'dekiler) kadar önemli bir husus daha var. Diplomatlarımız, Filistin makamlarıyla da temas halinde, zira Filistin topraklarında birkaç bin vatandaşımız yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın şu anda ne durumda olduğunu, yaşamlarının tehlikede olup olmadığını, yardıma, desteğe muhtaç yaralı bulunup bulunmadığını anlamak çok önemli" diye konuştu. 

PUTİN'İN GÜNDEMİNDE SAVAŞ YOK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in programında şu anda İsrail ve Filistin liderleriyle görüşme planının olmadığını belirten Peskov, ancak ihtiyaç halinde Putin'in bu liderlerle görüşmesinin hızlı bir şekilde düzenlenebileceğini söyledi.

Ayrıca, Moskova ile Hamas arasındaki ilişkilerin şu an için erken olduğunu ifade eden Peskov, bölgedeki çatışmaların sona ermesi gerektiğini ve daha sonra bu tür konuların ele alınabileceğini belirtti.

ABD'nin İsrail kıyılarına doğru ilerleyen filosunun, bölgedeki gerilimi tırmandırma riski taşıyıp taşımadığına dair soruya ise Peskov, genel olarak durumun kendilerini derinden endişelendirdiğini ve bölgedeki gelişmeleri yakından izlediklerini vurguladı. Ayrıca, İsrail istihbaratının silahların kaynağını tespit etme yeteneğine sahip olduğunu söyledi.

Son olarak, Kiev'e verilen silahlarla ilgili durumun herkes tarafından iyice anlaşıldığını dile getiren Peskov, Batı'nın Ukrayna'ya gönderdiği silahların bir kısmının dünya genelinde farklı bölgelere satıldığını ve bu durumun ölümcül tehlike oluşturduğunu belirtti.

Bu açıklamalar, Rusya'nın bölgedeki çatışmaları yakından takip ettiğini ve diplomatik çözüm için çaba harcadığını gösteriyor.