Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Görüşmenin ana gündem maddeleri ise Tahıl Koridoru Anlaşması'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Ukrayna ile devam eden savaşın konu olması bekleniyor. 

Gazze'ye ulaşılamıyor! Gazze'ye ulaşılamıyor!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurarak, "İki lider Sayın Putin’in Türkiye’ye ziyareti konusunda mutabık kaldı" bilgisini paylaştı.

ERDOĞAN'DAN PUTİN'E TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesi için Rusya'nın gönderdiği 2 amfibik yangın söndürme uçağı için mevkidaşına teşekkür etti. Ayrıca, Rus turistlerin Türkiye'ye olan ilgisinin giderek artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yıl turizmde rekor kırılacağına olan inancını ifade etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı sürecinde gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "barış köprüsü" olarak değerlendirdiği Karadeniz Girişimi'nin önemine dikkat çekti. Karadeniz Girişimi'nin uzun süre devre dışı kalmasının hiçbir ülkenin yararına olmadığını ve en büyük zararı tahıla muhtaç, gelir seviyesi düşük ülkelerin göreceğini belirtti. Hububat fiyatlarının uygulama döneminde yüzde 23 azaldığı, ancak son iki haftada yüzde 15 oranında arttığına işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz Girişimi'nin devamı için yoğun çaba ve diplomasi yürüteceğini vurguladı.

NE OLMUŞTU? 

Geçen yaz Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) Karadeniz Tahıl Anlaşması'na aracılık etmişti. Rusya'nın tahıl ve gübre ihracatını serbestçe yapamadığından şikayetçi olan Moskova geçen ay anlaşmadan çıkmıştı. 

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Rusya'nın tahıl anlaşmasıyla ilgili görüşmelere geri dönmeye ilgi gösterdiğine dair "göstergeler" olduğunu belirtti.