ALEYNA HORASAN

Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Şenay Araç Demir, kararın emlak sektörüne etkisini Samimi Analiz Programı’nda Aleyna Horasan’a anlattı. Demir, kararın emlak piyasasına çok faydalı olacağını düşünmediğini söyledi. 

BDDK’DAN İKİNCİ EVİNİ ALACAKLARA KREDİ KISITLAMASI

Demir, “BDDK’nın bu kararı emlak piyasasını kısıtlayacak gibi görünüyor. 2. evini alanlar genelde bankaların kredilerini kullanıyordu. Zaten son bir yıldır bankalar çok fazla kredi kullandırmıyordu. İlk evini alacaklar için Eylül ayında açıklanması beklenen kampanyanın ön hazırlığı ve onlara bir kısıtlama yok. İhtiyaç sahiplerinin ikinci el eve daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla alınmış bir karar. Bu düzenlemenin çok faydalı olacağını düşünmüyorum” dedi.

"Konut kredilerinde, kişinin kendi üzerine, eşine veya 18 yaş altı çocuklarına ait en az 1 mülk olması halinde, konut kredileri %75 oranında daraltılacak. Konut almak isteyenler için eksper değerinin %90’ı kadarına kredi veriliyordu. Bu karara göre eksper değerinin %22,5 kadarına kredi verilecek. İlk kez konut alanlarda kredi oranlarında bir değişiklik olmayacak. BDDK’nın bu kararı bankaların konut kredi faizlerine dokunmadı peki asıl amaç nedir?" sorusuna Demir, “Birden çok konutu olanlar yeni bir konut almak istediklerinde nakit alım yapmak zorunda kalacaklar ve KKM, döviz, altın gibi yastık altı birikimlerin konuta kayması amaçlanıyor” dedi.   

“AMAÇ, OTURUM AMAÇLI EV ALMAYA YÖNLENDİRMEK”

"Konut yıllardır yatırım aracı olarak gösteriliyor fiyatların bu denli yükselmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu. Bu karar oturum amaçlı konut almaya teşvik mi?" sorusuna Demir, şöyle cevap verdi: 

“Eylül ayında açıklanması beklenen yeni bir kampanya var ve ilk kez konut alacaklara kredi teşviği sağlanması ile birlikte, gerçekten ihtiyaç sahipleri bu krediden yararlanabilecekler."

Mega Metal halka arz katılım endeksine uygun mu? Mega Metal halka arz katılım endeksine uygun mu?

KREDİ İLE 2. EV ALAMAYANLARIN YURTDIŞI PROJE ALTERNATİFİ

Türkiye’de konut fiyatlarının bu denli yüksek olması ve BDDK’nın bu kararının bazı dezavantajlarının olduğunun da altını çizen Demir, “Türkiye’de gayrimenkul çok seviliyor. Dubai’den, İngiltere’den, Yunanistan’dan yabancı inşaat firmaları yeni projelerini ülkemizde tanıtıyor. İkinci ev alacaklar kredi ile ev alamayınca yurtdışına yöneliyor” dedi.