Asgari ücret ve memur zamları için Ankara’da konuşulan son rakamlar Asgari ücret ve memur zamları için Ankara’da konuşulan son rakamlar

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan verilere göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşen kişi sayısı ocak-temmuz döneminde azaldı, ancak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.4 artış gösterdi.

TAKİBE DÜŞENLER YÜZDE 52 ARTTI
Geçen yıl, borçlarını ödeyemedikleri için yasal takibe düşen bireysel kredi veya kredi kartı sahibi kişi sayısı 156 binden bu yılın temmuz ayında 180 bine yükseldi. Aylık bazda artış ise yüzde 52 olarak kaydedildi.

Bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe intikal eden kişi sayısı, 2023 yılı temmuz ayında 96 bin 409 kişi oldu. Geçen yıl aynı ayda bu sayı 77 bin 747 kişiydi.

Bireysel kredi borcu nedeniyle yasal takibe intikal eden kişi sayısı ise aynı dönemde 113 bin 925 kişi oldu, geçen yıl aynı ayda ise bu sayı 99 bin 896 kişiydi.

TBB açıklamasında, Temmuz 2023 itibarıyla bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacakların bir önceki yıla göre yüzde 26 artarak 40 milyar TL'ye ulaştığı belirtildi.

YILLIK OLARAK DÜŞTÜ
Yıllık bazda bakıldığında ise yasal takibe düşen kişi sayısında azalma görüldü. Ocak-Temmuz 2023 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşen kişi sayısı yüzde 22 azalarak 752 bin kişi oldu.