Kulis| Asgari ücret beklentisi boşa çıkabilir Kulis| Asgari ücret beklentisi boşa çıkabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini beklentilere uygun bir şekilde 5 puan artırarak yüzde 35'e çıkardı. Bu faiz artışının kredi kartı ve ticari kredi faizlerine etkisi olacak.

KREDİ KARTI FAİZLERİNDE YENİ DÜZENLEMELER
Kredi kartı faizlerinde belirleyici olan referans faiz oranı, faiz artışının ardından yüzde 3,16 seviyesine çıkacak. Kredi kartı için aylık azami akdi faiz oranı yüzde 3,26'dan yüzde 3,71'e yükselecek. Ayrıca, aylık gecikme faizi yüzde 3,56'dan yüzde 4,01'e yükselecek. Nakit çekim işlemlerinde ise faiz oranı aylık yüzde 4,02'den yüzde 4,47'ye çıkacak.

TİCARİ KREDİLERDE ÜST SINIR ARTIŞI
Ticari kredi faizlerinde de üst sınır artacak. 1,8’lik kat sayıya göre belirlenen bu sınır yüzde 69,3'ten yüzde 83'e yükselecek. İhracat ve yatırım kredileri için belirlenen üst sınır ise yıllık yüzde 53,9'dan yüzde 64,5'e çıkacak.

YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ: 1 KASIM
Kredi kartı ve ticari kredi faizlerindeki yeni oranlar, 1 Kasım tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. 1 Kasım'a kadar gerçekleştirilecek işlemlerde mevcut faiz oranları geçerli olmaya devam edecek.