CHP’de yaşanan iç karışıklık her geçen gün daha da büyüyor. İzmir'de dün ve bugün gerçekleştirilen iki kongrede de arbede çıktı.

TUNCAY ÖZKAN’A KONTENJAN ELEŞTİRİSİ

Kürsüde konuşma yapan CHP eski milletvekili Musa Çam, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ı hedefe koyarak, 3 dönem kontenjan gösterilmesine tepki gösterdi.

"DEMOKRATİK BULMUYORUM"

Çam, Özkan'a gösterdiği tepkide şu ifadelere yer verdi:

“Ben yedi yıl Plan Bütçe Komisyonu üyeliği yaptım. En çok çalışanlardan birisiydim. Ama 2018'de ben neden yokum bilmiyorum. Bilmiyorum. Meclisin en de bağımlısıyım. En çalışanıydım. Ben Tuncay arkadaşımızın milletvekili olmasına veya genel başkan yardımcısı olmasına karşı değilim. Ama Tuncay arkadaşımız 2015 yılında kontenjan, 2018’de kontenjan, 2023’te kontenjan... Bunları adil ve demokratik bulmuyorum. Partide demokrasi olacak. 20 yıldan beri Narlıdere’de, Büyükşehir adayı oldu. Gösterilmeyince Konak’a aday gösterildi. Konak’ta 15 belediye başkan adayı vardı. 15 aday vardı… 15’ini yok saydılar. Bu arkadaşlarla karşı da yapılan saygısızlık. Koy sandığı sandıktan kim çıkarsa o olsun.”

İYİ Parti, CHP'ye "Hayır" dedi! İYİ Parti, CHP'ye "Hayır" dedi!

"ADAYLIK BAŞVURUM YOK"

Çam’ın yaptığı konuşma sonrası eleştirilere sessiz kalmayan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise şu ifadeleri kullandı:

“Biz Türkiye’nin yer yerinde milletvekili çıkardık çıkarmaya devam edeceğiz. Faşizmle mücadele siz olunca oluyor, siz istemeyince olmuyor değil. Türkiye’nin her yerinde milletvekili çıkarma potansiyelimiz var. Ben 2008 yılında düzenlenen operasyon ile içeri alındım. CHP’ye resmi bir adaylık başvurum yoktur. 2014 yılında çıktığımda genel başkanımız bana yıpranmışlığımı göz önünde alarak kontenjan adayı olabilirsin dedi. Ben ön seçim için hazırlığa başlamıştım. Sonra ki seçimlerde de ön seçim olmadı. Konuyu şahsileştirmeyelim. Musa bey çok çalışkan milletvekilimizdir, ancak niye devam edip etmediği konsun medya önünde değil başka yerde tartışılır.”

"MASAYA YUMRUĞUNU VURACAKTIN"

Özkan’dan sonra söz alan Tacettin Bayır’ın hedefinde Özkan yer aldı. Bayır şunları söyledi:

“Biz geçmiş dönem 14 milletvekili çıkardık. Bu dönem de 14 vekil çıkardık ancak buna bir başarı diyemezsiniz çünkü Ankara’ya gidince 4 vekil eksildik. Bu kürsüde çıkıp demokrasi konuşmak, genel merkezde yönetici olunca farklı konuşmak bize yakışmaz. Özkan tüzük kurultayında el kaldırdı ancak bu benim için ifade etmez. Genel merkez içinde genel başkan yardımcısı iken masaya yumruğunu vuracaktın. Genel merkez yönetim içinde en çok güvendiğim arkadaşım kendisidir. Bizim sahip çıktığımız arkadaşların bize sahip çıkmasını isterdik. Keşke diğer genel başkan yardımcıları da burada olsaydı da onlarla da söyleyecek 2 çift lafım vardı. Ben vekil olsaydım da yine bunları söylerdim.”

"BEN SUSTUKÇA ANLIYORUM Kİ…”

Kendisine tekrar söz hakkı doğan Özkan kürsüye çıkarak şu açıklamalarda bulundu:

“2018 ile 2020 yılları arasında parti meclis üyeliği yaptım. O dönemde seçiciler kurulunda yer almadım. Ama MYK’da bazı yerlere karşı çıktım. Urla’da, Urla Belediye başkanına karşı çıktım, orada eski ilçe başkanı Ahmet Beyi destekledim. Menderes’te karşı çıktım, Ahmet Bala arkadaşımızı destekledim. Menemen’de karşı çıktım, şu anda ilçe başkanımız olan Ömer Beyi destekledim. Ben sustukça anlıyorum ki bazı arkadaşlar öyle garip bir yaklaşım içinde bulunuyorlar. Ben hiçbir zaman milletvekili veya belediye başkanları listesini koordine etme kurulunda yer almadım.”

"BÜYÜK BİR YALAN"

Özkan’a tepki göstermeye devam eden Çam, "Doğru söylemiyorsun" ifadelerini kullandı. Çam’a, Özkan, "Ben mi doğru söylemiyorum, nasıl söylemiyorum ya. Bu çok büyük bir yalan." Yanıtını verdi.

Karşılıklı yaşanan atışmaların ardından delegelerden bazıları İçli’ye tepki gösterdi. Özkan’ın yanındaki bir kişi ise Tacettin Bayır’a saldırmaya çalıştı. Bu anlardan sonra ise gerilim iyice tırmandı ve oturuma ara verildi.