Tartışmalı Pile-Yiğitler Yolu projesi sürerken, dün Lefkoşa'daki Yeşil Hat'a sınır olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) toprağında, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerleri ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) askerleri arasında bir olay yaşandı.

KKTC topraklarındaki Burhan Tan Sokak'ta, GKK askerlerinin ot temizleme çalışması yaparken, BM Barış Gücü askerleri Türk tarafına girdi. Bu sırada BM Barış Gücü askerlerinin, müdahale etmeye çalıştıkları GKK askerlerinden birini darbettiği belirtildi.

İsrail okulları bombaladı: En az 50 kişi yaşamını yitirdi! İsrail okulları bombaladı: En az 50 kişi yaşamını yitirdi!

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, BM'nin Pile-Yiğitler Yolu projesi konusundaki gelişmeleri hazmedemediğini ve bu nedenle agresifleşerek böyle bir tutum içine girdiğini ifade etti.

BM Barış Gücü askerlerinin yaptıklarının kabul edilebilecek bir şey olmadığını söyleyen Ertuğruloğlu, "Gerektiğinde tepkimizi ortaya koyacağız. Bu, emin olun yanlarına kalmayacak" dedi.

BM: HAREKETE GEÇMEKTE TEREDDÜT ETMEYECEĞİZ

Ayrıca, konuyla ilgili olarak BM Barış Gücü X sosyal medya platformundan şöyle bir açıklama yaptı:

"Tüm Barış Gücü askerlerinin en yüksek standartlarda hareket etme yükümlülüğü bulunuyor ve daima yaptıkları eylemden sorumlu tutulurlar. Kapsamlı bir soruşturma sonrasında uygun bir biçimde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz."