Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan bir kararla, vadesi dolan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının standart Türk Lirası mevduata dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu karara göre, dönüşüm oranı Türk Lirası cinsinden açılan KKM hesapları için yüzde 50, döviz cinsinden açılan KKM hesapları için ise yüzde 5 olarak belirlendi.

DÖVİZE DÖNÜŞÜ AZALTMAK 

Bu düzenleme, bankaların KKM hesaplarından çıkan mevduatları yönlendirmeleri ve dövize dönüş riskini azaltmaları amacıyla yapıldı. Ayrıca, döviz mevduatlarına uygulanan zorunlu karşılık oranları da 4 puan artırıldı.

ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIRIMI

Bu kararın Türkiye'de bir tür örtülü faiz artırımı anlamına geldiğini ifade eden Finansal Danışman Tuncay Turşucu, "Bu sistem zaten çok fazla sürdürülemez bir sistem. Türkiye'nin bir şekilde buradan bir çıkış yapması lazımdı. İlk defa bununla ilgili bir adım atılmış oldu en azından. Mevduat faizinde bir yükselişi tahmin ediyoruz en az bir yüzde 40'a kadar tahminler var. Faiz artırımı bankalar üzerinde yapılıyor aslında bence hafta sonu alınan bu kararla Türkiye'de bir faiz artırımı yapıldı. Örtülü bir faiz artırımı" dedi.

"KKM VADESİ DOLAN MÜŞTERİLER DÖVİZ ALMAK İSTEYEBİLİR"

Vatandaşın bankaya borcu 2.5 trilyon lira Vatandaşın bankaya borcu 2.5 trilyon lira

KKM hesaplarından çıkışın 2-3 yıl sürebileceğini belirten TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat, "Sonuç olarak ne olacak KKM vadesi dolan müşteriler KKM'de kalmayı tercih edebilir ya da döviz almak isteyebilirler. Mevduat faizlerinin nereye kadar yükseleceğini göreceğiz, ancak 50'lerin üzerinde bir mevduat faizi olmasını beklemiyorum. Kademe kademe KKM hesaplarından çıkışlar sürecektir. 2-3 yıl kadar bir süreye ihtiyaç olabilir" şeklinde değerlendirmede bulundu.

KKM hesaplarının toplam büyüklüğü, 11 Ağustos haftasında 3 trilyon 357 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Dolar bazında büyüklüğü ise 124 milyar 742 milyon doları buluyor. Toplam mevduatlar içinde KKM hesaplarının oranı yüzde 26.13, dövizin oranı yüzde 41.91 ve Türk Lirası'nın oranı yüzde 31.95 düzeyinde.

Uzmanlar, bu düzenlemeyle Kur Korumalı Mevduat hesaplarından çıkış için ilk adımın atıldığını ve KKM hesaplarının dönüşümünün zaman alacağını belirtiyorlar.