2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk zili, 11 Eylül tarihinde çalacak. Okulların açılışına kısa bir zaman kala, veliler ve öğrenciler en uygun ürünleri arayarak alışveriş telaşı içine girdiler.

KIRTASİYE MALZEMELERİ CEP YAKIYOR!
Ekonomik seçenekleri değerlendirmek isteyen aileler, kırtasiyecileri dolaşarak en uygun fiyatları arıyor. Ancak bu yıl, geçen seneye göre yüzde 100'e varan oranlarda artan kırtasiye malzemesi fiyatları, bütçeleri zorluyor. 

Bir öğrencinin ihtiyaç duyduğu kırtasiye ürünleri ile birlikte sırt çantası alımıyla toplamda bin 500 liraya yaklaşıyor.

Kırtasiyeci Musa Çağlar, vatandaşların gıda sektöründeki anlık zamlara alışmasından dolayı kırtasiye malzemelerine de gelen zamlara alıştığını dile getirerek, “Bir öğrencinin ihtiyacı olan çanta, suluk, defter ve kalem geçen yıla göre zamlandı ama vatandaşlara en ucuz şekilde ulaştırmanın çabası içerisindeyiz. Vatandaşlar gıda sektöründeki anlık zamlarla alışık durumdalar. Okulların kapanmasından 3 ay geçti. Vatandaşlar zaman zaman anlık tepki verseler de bizim necip milletimiz duyarlıdır. Öğrencisine ve yavrusuna bir şey alırken tepkili de olsa istediklerini almaya çalışıyorlar” dedi.

KIRTASİYE MALZEMELERİ SEÇERKEN DİKKAT!
Velilere, kırtasiye malzemeleri seçerken dikkat etmesi gereken hususlara da değinin Çağlar, ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması gerektiğini söyleyerek, “Bütün ürünlerimizin arkasında kalite belgeleri var ve mümkünse yerli ve milli ürünlerimizi almaları suretiyle bunları tercih etmeliler” ifadelerini kullandı.

Ekmeğe zam geliyor! Tarih verildi! Ekmeğe zam geliyor! Tarih verildi!

"ÜRÜNÜN PAHALI OLMASI KALİTELİ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR"
Malzemelerin pahalı olmasının kaliteli olduğu anlamına gelmediğine vurgu yapan Çağlar, “Bir ürünün pahalı olması çok kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Veliler kırtasiye ürünlerini alırken daha seçici davranarak ekonomik ürünleri tercih etmeliler. Çok abartmadan ürünleri ekonomik fiyattan seçerek alışverişlerini tamamlayabilirler” diye konuştu.

"YÜZDE 100 BİR FİYAT DEĞİŞKENLİĞİ VAR"

Bir başka kırtasiyeci Çoşkun Çoşan ise en ucuz kurşun kalemin geçen sene 2 lira civarında olmasına rağmen bu sene aynı kalemin 6 liradan satıldığını kaydetti. Çoşan, markaya göre fiyatların değiştiğini belirterek, “En uygun defterler 10 lira civarındayken bu sene 25 lira civarında. Geçen yıl bir çanta 250 lira civarındayken bu sene 500 lira. Bir çantanın dolması ortalama bin 500 lira civarında olacaktır. Geçen yıl bu fiyat 750 lira civarında seyrediyordu. Yüzde 100 bir fiyat değişkenliği söz konusu” dedi.