Serveti 8 milyon dolardan 10 milyon dolara çıkan ABD başkanı Biden'in mali durumu ve mülkleri yine medyanın gündeminde. Patronlardünyası’nda yer alan habere göre, 80 yaşındaki siyasetçi aslında eskiden de yaptığı şeyi yaparak zenginleşiyor: Büyük bir gayrimenkul servetinin üzerinde oturuyor. Başkanın Delaware'de toplam değeri 7 milyon dolar olduğu tahmin edilen iki evi var; bu da göreve geldiği zamana kıyasla 1,8 milyon dolar daha fazla.

abdnin-80-yasindaki-baskani-joe-biden-serveti-ortaya-cikti-yenicag4

MÜLKLERİ SEVİYOR

En değerli mülkü, Rehoboth Plajı'ndaki tahmini 4,5 milyon dolar değerindeki 4.800 metre karelik yazlık evi. Biden burayı, başkan yardımcılığından ayrıldığı yıl olan 2017'de satın aldı. Aynı yılın Kasım ayında eve, 75 bin dolarlık bir havuz ekledi. Evin şu anda tahmini değeri 4,5 milyon dolar, yani başlangıçtaki maliyetinden 1,7 milyon dolar daha fazla.

Başkanın Wilmington'ın pitoresk Greenville semtinde çok daha büyük ama o kadar da değerli olmayan bir evi var. Biden'ın 1996'da 350 bin  dolara satın aldığı bir arazi parçası olarak başlayan ev, iki yıl sonra 6 bin 850 metrekarelik kolonyal tarzda bir ev ve ardından 2005'te bin 900 metrekarelik bir kır evi ekledi. Biden uzun yıllar burada yaşadı. Bugün mülkün değeri tahminen 2,5 milyon dolar, yani iki yıl öncesine göre 700 bin dolar daha fazla. Biden'ın iki evinin toplamı kişisel servetinin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor.

Kainat güzelleri makyajsız güzel değil mi? Kainat güzelleri makyajsız güzel değil mi?

Başkanın babası Joe Sr., araba satıcısı olarak kariyerini oturtmadan önce bir dizi acemi işletmeye sahipti. Oğul Joe 1967'de ilk karısıyla evlendiğinde, babası ona 1967 model bir Corvette Stingray verdi ve o zaman 5 bin 600 dolar ödedi. Araba hala başkanın garajında ve bugün tahmini olarak 100 bin dolar değerinde.

abdnin-80-yasindaki-baskani-joe-biden-serveti-ortaya-cikti-yenicag8

Biden, yirmili yaşlarının ortasındayken Maryland'de üç ev ve 85 dönümlük arazi satın aldı ve bir gün orayı bir aile yerleşkesine dönüştürme hayali kurdu. Kısa vadede evleri kiraya vererek bundan para kazanmaya çalıştı. Kendi deyimiyle ekonomik olarak çok da kolay bir gençlik geçirmedi.

400 BİN DOLAR MAAŞ,250 BİN DOLAR EMEKLİSİ VAR

Fakat Biden emlak işini hayatı boyunca sürdürdü ve artan mülk değerleri sayesinde yatırımlarını bir nevi kumbaraya dönüştürdü. Nakde ihtiyacı olduğunda mülkü yeniden finanse etti ve yıllar geçtikçe daha fazla borç aldı. "Tüm ana akım orta sınıf insanlar servetlerini nasıl elde ettiler?" sorusuna Biden bir keresinde şu yanıtı vermişti: “Yüzde doksanı evlerine yatırım yaparak.”
Başkan yılda 400 bin  dolar maaş alıyor, artı 250 bin  dolar da emekli maaşı alıyor.

Ekran görüntüsü 2023-09-10 150415