CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Akbelen Ormanları'ndaki kesimlere karşı direnenlere 'marjinal' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, "İnsanda biraz ahlak, erdem, insanlık olur" dedi.

"SEÇİMİ HİLEYLE HURDAYLA ALDILAR"

Kılıçdaroğlu, Akbelen'deki olaylara ilişkin "Sizler kendi toprağınıza sahip çıkıyorsunuz. Toprak elinizden alınıyorsa, vatan elinizden alınıyordur. 2019’dan beri mücadele ediyorsunuz. Hep seçimi beklediler, seçimi hileyle hurdayla aldılar. Şimdi dozerlerle ağaçların nasıl kesildiğini gördük. Orman tek başına ağaç değil. Ormanın içinde ayrı bir hayat var. Her türlü canlının yaşadığı yerdir orman. Siz orayı katlettiğinizde bir hayatı tümüyle yok ediyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti olarak Paris İklim Anlaşması’nı imzalamışsınız, kömürle çalışan santralleri kapatacağız demişsiniz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan önce Akbelenli Nejla İzci kürsüye gelerek bölgede yaşananlarla ilgili bir konuşma yaptı. İzci, kürsüye "Her yer Akbelen, her yer direniş" sloganları ile çıktı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları:

Düşünün coğrafyamızın, güzel Türkiye’mizin bir bölümünde yıllarını vermiş, büyüklerinin mezarlarının olduğu coğrafyada insanlar topraklarına sahip çıkmak istiyorlar. Siz toprağınıza sahip çıkıyorsanız, vatanınıza sahip çıkıyorsunuzdur zaten.

Necla Hanım dedi ki; 'arıcılık yapıyorduk.' Ormanın olmadığı yerde arı balı nereden toplayacak? Size gıda veren hayvanlar nerede beslenecek?

Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bini aştı  Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bini aştı 

Sizler kendi doğanıza, toprağınıza sahip çıkıyorsunuz. Eğer toprak elinizden alınıyorsa bilin ki vatan elinizden alınıyordur.

Hep seçimi beklediler. Seçimden sonra gereğini yapalım dediler. Seçimi hile ile aldılar. Şimdi o devasa araçlarla o ağaçların nasıl yıkıldığını gördük.

Ormana baktığınızda ayrı bir hayat görürsünüz, içinizde bir şeylerin kıpır kıpır olduğunu görürsünüz.

Orman ağaç değildir aslında. Ormanın ayrı bir hayatı vardır. Ağaç olsaydı tek başına hadi kes diyelim. Ormanın içinde ayrı bir hayat var.

Siz orayı katlettiğinizde aslında hayatı tümüyle yok ediyorsunuz. Türkiye olarak Paris İklim Anlaşmasını da imzalamışsınız. Söz vermişsiniz. Parlamentodan geçmiş. Ama buna rağmen ‘ben yoluma devam ediyorum’ diyorlar.

Beşli Çeteler Saray’dan güç alarak, askeri de polisi de size karşı kullanıyorlar.