Ogün Samast Akçaabat Adliyesi'ne geldi! Ogün Samast Akçaabat Adliyesi'ne geldi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüm Emekliler Derneği (TÜMEMEKDER) Başkanı Satılmış Çalışkan'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu, emeklilerin haklarının korunması için çaba harcadığını ve emeklilerin sesini duyurmaya çalıştığını belirtti.

"HÜKÜMET İKRAMİYE VERMEK ZORUNDA KALDI"

Kemal Kılıçdaroğlu, uzun süredir emeklilere verilecek ikramiye konusunda mücadele verdiğini ve hükümetin nihayetinde bu ikramiyeyi vermek zorunda kaldığını ifade etti. Ayrıca, emeklilerin çalıştıkları süre boyunca döktükleri alın terinin, Türkiye'nin büyümesine ve kalkınmasına önemli katkılar sağladığını vurguladı.

Ziyarette, emeklilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekilerek onların haklarının korunması ve daha iyi yaşam koşullarına kavuşmaları için çalışmaların sürdürüleceği mesajı da verildi. Kılıçdaroğlu'nun emeklilerin yanında olduğu ve seslerini duyurmak için destek verdiği vurgulandı.

"NE KADAR ÇOK PRİM ÖDERSENİZ O KADAR AZ EMEKLİ MAAŞI ALIYORDUNUZ"

Çıkan bir kanuna itiraz ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, bu kanunun neden emeklinin zararına olacağını ise şöyle açıkladı: 

"Bir kanun çıktı, kanuna itiraz ettim. Ama kimse kusura bakmasın herkes sessizliğini korudu. Neydi çıkan kanun? Ne kadar çok prim öder ve çalışıyorsanız o kadar düşük emekli aylığı alıyordunuz. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir kanun var? Ama çıktı. Benim dışımda da kimse çıkıp 'Böyle bir rezalet olmaz. Prim fazla ödeyen emekli aylığını fazla alır, düşük prim ödeyen emekli aylığını da düşük alır.' Adalet böyle değil midir? Ben fazla ödüyorsam, 7 bin, 9 bin, 10 bin gün ödüyorsam ödediğim prime göre, çalıştığım süreye göre bana bir aylık bağlanır. Bu olmadı, kanun tam tersine çıktı. Ama devasa sendikalar kimse itiraz etmedi, herkes hayatından memnundu. Bir Kılıçdaroğlu çıktı itiraz etti, 'Yanlıştır bu' dedi. Ama herkes razı halinden. Ne oldu sonra emekli aylıkları düşük bağlandı. Bağlanacak, kanun öyle, öyle çıktı."

Cebindeki 200 TL'yi çıkaran Kılıçdaroğlu, bu paraya şimdi 20 simit, 5 yıl önce ise çok şeyin alınabildiğini belirtti.

Emeklilerin yüzde 80'inin açlık sınırının altında bir aylığa mahkum edildiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, cebinden 200 TL çıkararak konuşmasına devam etti: 

"Size şunu söyleyecekler, 'Vereceğiz de kasada para yok.' Beşli çeteye gelince dünya kadar para var. Üstelik Türk parası da değil, onlara dolarla, avroyla ödüyorlar. Size 200 lirayı bile verirken elleri titriyor. 14 milyon emekli, dul ve yetim açlık sınırının altında aylığa mahkum ediliyor. Haklarınızı savunun. 14 milyon emekli, dul ve yetimi açlık sınırının altında maaşa mahkum edemezsiniz. Size sağlanan tek imkan bedava otobüs bileti, şehir içinde gezebilirsin. Size verilen tek avantaj bu, başka hiçbir avantaj yok. Onu da beyler kendi ceplerinden ödemiyorlar. Gidin otobüs şoförlerini, belediye başkanlarını dinleyin, dert yanıyorlar. Onları da onların sırtına yıktılar."