Yaygın olarak kullanılan cilt bakım ürünlerinin aslında cildinize yarardan çok zarar verdiğini fark etmeyebilirsiniz. Cilt doktoru Dr Vanita Rattan, makyaj mendillerinden kabartma tozuna kadar kaçınılması gereken şeyleri sıraladı.

Kozmetik formülü de geliştiren Dr Vanita Rattan'a göre her gün yüzünüze sürdükleriniz cildinizin görünümünde büyük bir fark yaratabilir.

Dr Rattan, "Çok sert, çok aşındırıcı veya toksik bileşenler içeren ürünler var, bu nedenle cildinize zarar vermemek için nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmek önemli. Piyasadaki tüm ürünlerle, yüzünüze ne sürmeniz ve sürmemeniz gerektiğini takip etmek zor. Ancak, cilt hasarını önlemek için bazı yapılmaması gerekenler var" dedi.

Cilt doktoru, uzak durulması gereken yedi cilt bakımı 'tedavisini' ayrıntılı olarak açıkladı.

1. MAKYAJ MENDİLİ

Makyaj mendilleri, uzun bir günün sonunda makyajınızı çıkarmak için çok kullanışlı olabilir ancak cildinizdeki kozmetikleri ve kiri sandığınız kadar fazla temizlemezler.

Bunun yerine, bu süreçte cildinizi tahriş ederken, kir ve pisliğin etrafına yayılma eğilimindedirler.

Cilt doktoruna göre, çoğumuz mendil kullanırken de yüzümüzü ovma hatasına düşüyoruz, bu da cildimizi kırmızı ve iltihaplı hale getirebilir ve erken kırışıklıklara yol açabilir.

Bu sizi caydırmak için yeterli değilse, aynı zamanda makyaj temizleme mendillerinin çevresel hasara katkıda bulunduğu gerçeğini de ekleyelim. Çünkü çoğu, kanalizasyonlarımızı tıkayan, sahillerimizi dolduran ve çorak arazileri dolduran biyolojik olarak parçalanamayan plastik ve sentetik liflerden yapılmıştır. 

Makyajı etkili bir şekilde çıkarmak ve cildi esnek hissetmek için, bunun yerine yağda eriyen bir temizleyici ve ardından misel jel yıkama kullanabilirsiniz.

2. GÖZENEK ŞERİTLERİ

Dr Rattan şunları söyledi: "İnsanlar burundaki kiri, birikintileri ve siyah noktaları soymanın verdiği tatmin nedeniyle gözenek şeritlerini seviyor. Ancak, gözenek şeritleri gözenekleri temizlemek için yeterince güçlü olmadığından, etkiler uzun sürmez ve buna değmez."

Bunun da ötesinde, görünüşte kullanışlı olan bu şeritler, cilde zararlı olan ve cildi daha fazla tahriş edebilecek alkol ve diğer kimyasalları içerebilir.

Cilt doktoru, "Gözenek şeritleri kullanmak yerine, yüzdeki açık gözeneklere neden olan altta yatan soruna odaklanın, genişlemiş gözenekler, aşırı aktif ter bezleri ve güneş hasarı. Her gün bir çinko oksit SPF 50 güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin" diyor.

3. ELMA SİRKESİ 

Dr Rattan'a göre " Elma sirkesi sivilce, leke izleri ve yaşlılık lekeleri için ev yapımı bir çare olarak popüler hale geldi" ve kullanıcılar bunun benlerin giderilmesine de yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Ancak Dr Rattan, "Kendin yap cilt bakımının düzenlenmemiş olduğunu ve elma sirkesinin yüzünüzde kullanmak için son derece sert, asidik bir bileşen olduğunu" vurguladı ve devam etti: "Uzun süre seyreltilmemiş elma sirkesi kullanımı yüzünüzü aşındırabilir ve ciltte kalıcı hasara neden olabilir."

Cilt doktoru, maddeyi cildinizde uzun süre bırakmamanız ve cildinizi yakabileceği için yaraları, benleri veya enfeksiyonları tedavi etmek için kullanmamanız gerektiğini söyledi.

"Bunun yerine, zamanla UV hasarından gelişmiş olabilecek melazma da dahil olmak üzere yüzdeki hiperpigmentasyonun azaltılması için doktor destekli bir yüz pigmentasyon kiti kullanın" tavsiyesinde bulundu.

4. KABARTMA TOZU

Kabartma tozu çok ucuzdur, bu nedenle asit eksfoliantlarına para harcamak yerine onu kullanmak cazip gelebilir.

Ancak Dr Rattan'a göre kabartma tozu, antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir antiseptik olsa da, yüz için zararlı bir kimyasal olarak ele alınmalıdır.

"Kabartma tozu bir alkalidir, bu nedenle cildin PH'ını değiştirebilir, cilt bariyerinizin üst tabakasına zarar vererek bakterileri cilde davet edebilir. Yüz ovma veya maskelerinizde bu kadar sert bir kimyasal kullanıyorsanız, cildinizi yakma, aşırı pul pul dökülme yoluyla kızarıklığı ve iltihaplanmayı artırma riskiyle karşı karşıyasınız."

5. AKNEYE EĞİLİMLİ CİLTLERDE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Dr Rattan, hindistancevizi yağının kuru cilde uygulanmasının harika olabileceğini, ancak sivilceniz varsa muhtemelen bundan kaçınmanız gerektiğini söyledi. 

Bunun nedenini ise şöyle açıkladı: "Hindistan cevizi yağının komedojenik derecesi 4/5'tir, bu da akneye eğilimli bir cildiniz varsa gözenekleri tıkama olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir." 

Bunun yerine, gözenekleri açmak için salisilik asit ve sebumu (yağ üretimini) kontrol etmek için niasinamid gibi aktif maddeler içeren hafif bir jel yüz yıkama ürünü kullanmanızı önerdi.

6. CEVİZ OVMASI

Cildinizi kabaca soymanın, lekeleri veya kuru ciltten ayrılmayı önlemenin en iyi yolu olduğunu düşünebilirsiniz.

Dönebileceğiniz bir ürün  ceviz kabuklarından yapılan ve ölü deri hücrelerini çıkarmaya çalışan küçük parçacıklar içeren cevizli yüz peelingidir.

Ancak Dr. Rattan uyardı: "Cilde peeling yapmak ölü hücreleri yüzeyinden uzaklaştırırken, çok fazla pul pul dökülme cilt hasarına ve yüzde küçük yırtıklara neden olabilir. Ceviz peelingi cildin nemini alır ve kuruluğa ve hatta soyulmaya neden olabilir. Cildiniz aşırı pul pul dökülmeden sonra kolayca iltihaplanabilecek kadar hassas ve hasarlı hale gelebilir."

Cilt doktoru, başlangıçta niyet ettiğinizden çok,  iltihap daha sonra sivilce patlamasına yol açabilir diyor.

"Bunun yerine hassas ciltler için uygun olan ve dermatologlar tarafından önerilen bir leke giderici kullanın."

7. YÜZ TEMİZLEME FIRÇALARI 

Son olarak Dr Rattan, yüz temizleme fırçalarının dikkat etmek isteyebileceğiniz başka bir cilt "düzeltme" ürünü  olduğunu söyledi.

"Yüz temizleme fırçası, cildi nazikçe eksfoliye eden ve kir, yağ ve ölü cilt hücrelerini etkili bir şekilde temizleyen, elde tutulan veya pille çalışan bir cihazdır" diye açıkladı ve şunları söyledi: 

"Etkili bir yüz temizleyici ile birlikte kullanıldığında, yüz temizleme fırçası gözenekleri tıkayan durumları giderebilir ve yüzdeki kan dolaşımını iyileştirebilir. Ancak, kesinlikle herkes için uygun değiller ve ayrıca cilt bakımı rutininize eklemeniz gereksiz. Çoğu insan, yüz temizleme fırçalarını her gün kullanarak, çok sert bir fırça seçerek veya aşırı uyaran yanlış ayarı seçerek yanlış kullanıyor. Bu, derinin bariyerini bozabilecek, kolayca susuz kalmasına ve iltihaplanmasına neden olabilecek aşırı pul pul dökülmeye yol açabilir. Tavsiyem, yüz temizleme fırçalarından kaçınmanız ve ellerinizle bu işi yapmanız."