Türk sinemasının efsane ismi Kemal Sunal'ın ailesi, Kemal Sunal'ın filmlerinin sinema dışında yayınlandığı gerekçesiyle telif hakkı davası açmıştı. 

Ailesi, Sunal'ın 45 filmi için telif haklarının ihlal edildiğini ve bu nedenle firmanın haksız kazanç sağladığı iddiasıyla mahkemeye başvurmuştu. Dilekçede, bu filmlerin yıllarca çeşitli televizyon kanallarında ve dijital platformlarda yayınlandığı belirtilerek 3 ayrı firmadan telif hakkı talep edildi. Davada, yapımcıların ciddi maddi gelir elde etmesine rağmen mirasçılara herhangi bir telif ödemediği iddia edildi.

kmal sunal ailesi 1

Davanın seyri, istinaf ve temyiz mahkemeleri aracılığıyla ilerledi. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesi'nin kararını bozdu ve dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na taşındı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, telif hakkı davasının kabul edilmesi gerektiğine karar verdi ve 72 maddede gerekçelerini açıkladı.

SUNAL'IN AİLESİNE TELİF ÖDENECEK

Unutulmaz şarkılar bıraktı: Bayan Kahkaha gitti! Unutulmaz şarkılar bıraktı: Bayan Kahkaha gitti!

Kemal Sunal'ın mirasçıları tarafından açılan telif hakkı davası sonuçlandı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Sunal ailesinin, sanatçının rol aldığı filmlerin sinema gösterimi dışında yayınlanmasına ilişkin açtığı davayı haklı buldu. Bu kararla birlikte Sunal ailesine telif hakkı ödenmesi kararlaştırıldı.

İZİNSİZ YAYINLAYANLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK

Genel Kurul, filmlerin çekildiği dönemde sadece sinema salonlarında gösterildiğini ve oyuncuların bu kapsamda ücret aldığını belirterek, eser sahipliğiyle bağlantılı haklar bakımından sağlanan 70 yıllık koruma süresinin eserlerin yapım tarihlerinde yeni ve öngörülemeyen yayın alanlarını dikkate almadığını vurguladı. Genel Kurul'un kararıyla Sunal'ın mirasçılarından izin alınmaksızın gerçekleştirilen haksız kullanımlar nedeniyle yapımcılar tazminat ödemek zorunda kalacak.

YEŞİLÇAM SANATÇILARI DA TELİF HAKKI TALEP EDEBİLECEK

Avukat Özge Tosunöz Sarı, bu kararın Yeşilçam emektarlarına örnek olabileceğini belirterek, "Sinema sözleşmesi yapılan ancak filmleri farklı platformlarda yayınlanan Yeşilçam sanatçıları da bundan sonra telif hakkı talep edebilecek" dedi.

kemal sunal (2)