Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, bir elektrik dağıtım şirketi abonesinin sayacında "kapak açık" uyarısı tespit edildiği için sayacı değiştirdi.

Daha sonra aynı abonenin elektrik kullanımında kaçak tespit edildiği gerekçesiyle elektriği kesildi ve bu işlem için aboneye cep telefonu mesajı yoluyla bildirimde bulunuldu.

Kaçak elektrik kullanımı nedeniyle 16,808 lira ceza kesilen abone, cezanın kendisinden kaynaklanmadığını iddia etti, ancak sonuç alamadı.

Cezayı ödeyen abone, haksızlık yaşadığını düşünerek KDK'ya başvurdu.

KDK BAŞVURUYU DEĞERLENDİRDİ

KDK, abonenin talebini değerlendirdi ve ilgili kurumlarla görüştü. Başvurucu, evde olmadığı bir zamanda eşi ve 5 aylık bebeğiyle elektriğinin kesilerek zor durumda bırakıldığını ve ceza tehdidiyle karşı karşıya kaldığını ifade etti.

İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi! İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi!

Başvuru sahibi, daha önceki dönemlerdeki cezaların kendisine ait olmadığını ve kaçak elektrik cezasının kendi hatası olmadığı için haksızlık yaşadığını dile getirdi.

KDK’DAN ‘KAÇAK ELEKTRİK CEZASI’ KARARI

KDK'nın girişimleri sonucunda, önceki aboneden kaynaklanan kaçak elektrik cezasının yeni aboneye yansıtılamayacağı konusunda anlaşmaya varıldı. Bu nedenle, başvurucuya ödediği 16,808 lira ceza iade edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı