Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bir boşanma davasında çift arasındaki evlilik birliğinin temelden sarsıldığı gerekçesiyle açılan davayı inceleyerek, kaynanasına hakarette bulunan kadının boşanmada tam kusurlu olduğuna hükmetti. Bu kararla birlikte, kadının yoksulluk nafakası alma hakkı reddedildi.

İlgili dava, çiftin evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı iddiasıyla açılmıştı. Yerel mahkeme, kadının kaynanasına yönelik hakaretlerini gerekçe göstererek, çiftin boşanmasına ve kadına yoksulluk nafakası bağlanmasına karar verdi. Ancak karar, temyiz edildi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi tarafından görülen temyiz başvurusu sonucunda Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu. Daire, kararın gerekçesinde, kadının eşinin annesine sürekli ve ağır biçimde hakaret ettiğini, erkeğin ise bu hakaretlere tepkisel olarak karşılık verdiğini belirtti.

“KADIN TAM KUSURLU”

Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti

Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesine göre, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek tarafın, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka talep edebileceği hatırlatılan gerekçede, mevcut davada kadının "tam kusurlu" olduğunun belirlendiği vurgulandı.

NAFAKA HAKKINI KAYBETTİ

Sonuç olarak, Yargıtay'ın bu kararıyla birlikte, kaynanasına hakaret eden kadın, boşanmada tam kusurlu sayılarak yoksulluk nafakası alma hakkını kaybetmiş oldu. Bu karar, Türk Medeni Kanunu hükümlerine dayandırılarak verilmiş önemli bir emsal niteliği taşıyor.