İzmit Kaymakamlığı, Gezi Davası tutuklusu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tahliye edilmemesi üzerine düzenlenecek etkinlikleri yasakladı.

Kaymakamlık kararı, kamu güvenliği ve asayişin devamını sağlama amacıyla verilen kararda şu ifadeler yer aldı: 

“İzmit İlçe sınırları içerisinde kamu güvenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla; 5442 Sayılı İl idaresi Kanunun 32. Maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17. Madde hükümleri gereğince, TIP (Türkiye İşçi Partisi) ve benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu eylemleri desteklemek üzere açık alanlarda yapılması planlanan Can ATALAY için Adalet Buluşması etkinliği ile ilgili her türlü (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afis/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, film, festival, sinevizyon ve tiyatro gösterisi vb.) etkinliklerin İzmit İlçe sınırları içerisinde 19.08.2023 günü saat 00.01' den. 25.08.2023 günü saat 23.59'a kadar 7 (yedi) gün süre ile YASAKLANMASI, Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirleri uymayanlar hakkında, başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere; 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve ilgili kanunlara göre Adli ve Idari işlem yapılması hususunda alınan Kaymakamlık Makamının 17.08.2023 tarih ve 13575 sayılı Oluru ekte gönderilmiştir.”

ERKAN BAŞ İZMİT'E GİDECEK

Şanlıurfa'da katliam gibi kaza: 2 ölü 25 yaralı Şanlıurfa'da katliam gibi kaza: 2 ölü 25 yaralı

Yasaklama kararının ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın, yarın İzmit’e gelerek basın açıklaması düzenleyeceği öğrenildi.

BULUŞMA BUGÜN OLACAKTI

TİP Kocaeli- İzmit ilçesinde, Can Atalay’ın cezaevinde tutulmasına karşı bir araya gelecekti. TİP Kocaeli il örgütünün çağrısıyla gerçekleştirilecek olan Adalet ve Halk Forumu bugün saat 19:00'da Yahya Kaptan Mahallesi Amfi Tiyatro Alanı'nda gerçekleşecekti. 

NE OLMUŞTU?

Can Atalay, Gezi Eylemleri Davası'nda "Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım" suçlamasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Nisan 2022'den bu yana Marmara Cezaevi'nde bulunuyor.

14 Mayıs seçimlerinde Hatay'dan milletvekili seçilen Atalay'ın daha önce uygulanan Anayasa'nın 83. maddesi gereğince tahliye edilmesi bekleniyordu.  Atalay'ın dava sürecinin durdurulması ve tahliye edilmesi talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından reddedildi, bu nedenle Can Atalay Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.