Rusya: 3. Dünya Savaşı'na dönüşecek tehdid var Rusya: 3. Dünya Savaşı'na dönüşecek tehdid var

Dağlık Karabağ, Azerbaycan toprağı olarak bilinse de yaklaşık 30 yıldır fiili olarak Ermeni güçlerinin kontrolünde bulunuyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan çatışmalar sonucunda Azerbaycan, bölgenin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Bu gelişme sonrasında, Dağlık Karabağ'da yaşayan ve Azerbaycan hakimiyeti altında yaşamak istemeyen binlerce Ermeni, göç etmeye başladı. Göç hareketliliği nedeniyle bölgedeki yollar üzerinde uzun araç kuyrukları oluştu.

GÖÇ EDENLERİN SAYISI 40 BİNİ AŞTI

Uydu görüntülerinde, Hankendi'den ayrılarak Ermenistan'a gitmek isteyenlerin tercih ettiği Laçin koridorundaki uzun araç kuyrukları dikkat çekti. Bu sabah itibarıyla Karabağ'dan göç edenlerin sayısı 40 bini aşarken, bu rakam Karabağ'da yaşayan Ermenilerin yaklaşık üçte birine denk geliyor.

295e09c0-5d11-11ee-93e8-5d16174eb488

"GÖÇE ZORLANMIYORLAR, KİŞİSEL TERCİH"

Azerbaycan yetkilileri, bölgeyi terk etmek isteyen Ermenilere kimlik kontrolleri sonrasında izin veriyor. Ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, kimsenin Karabağ'dan ayrılmaya zorlanmadığını ve bu kararın kişisel tercihlere dayandığını belirtti.

Azeri yetkililer, bölgeyi terk etmek isteyen Ermenilere sıkı bir kimlik kontrolünden sonra izin veriyor.

GÜVENLİKLERİ İÇN ERMENİSTAN'A GİTMELERİ SÖYLENMİŞ

BBC'ye konuşan Malina adlı bir kadın, Azerbaycan operasyonu sırasında ailesiyle birlikte kilere saklandıklarını, ateşkesin ardındansa yerel yetkililerin herkese "güvenlikleri için Ermenistan'a gitmelerini" söylediğini belirtti.

Uluslararası düzeyde ise ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e sivillere güvenlik ve hareket özgürlüğünün sağlanması çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de taraflara insan haklarına saygı gösterme çağrısında bulundu. Almanya ise bağımsız uluslararası gözlemcilerin bölgeye gönderilmesi gerektiğini ifade etti.

72db1920-5d12-11ee-ba14-0385650a0b66

Bu çatışma sonrasında bölgeye sadece bir kez 70 tonluk insani yardımın girişine izin verildiği belirtiliyor. Azerbaycan, 40 tonluk bir yardımın daha yolda olduğunu açıkladı. Ancak bölgedeki Ermenilerin liderleri, binlerce kişinin gıdaya erişimlerinin olmadığını ve barınaklarda, okul binalarında veya açık alanlarda uyuduklarını söylüyorlar.

Azerbaycan ve Ermenistan heyetleri, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği tarafından desteklenen görüşmelerde bir araya geldi. Ayrıca Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 5 Ekim'de İspanya'da bir araya gelmesi planlanıyor.