ALEYNA HORASAN

Hollywood yıldızı Tom Cruise’un başrolünü oynadığı ‘Görevimiz Tehlike’ serisinin her filmi dünya çapında büyük ilgi görüyor.

Görevimiz Tehlike: Ölümcül Hesaplaşma filminin ilk bölümü 291 milyon dolarlık bütçeyle çekildi, ikinci bölümü de 28 Haziran 2024’te gösterime girecek.

Bazı sahnelerini İstanbul’da çekmeyi planlayan filmin yönetmeni Christopher McQuarrie ve Tom Cruise, kalabalık ekibiyle birlikte mekân arayışı için tarihi Yarımada’da incelemeler yaptı.

Gözde yapımın Türkiye’de çekilmesi hem turizme hem de ülkenin marka değerine büyük katkı anlamına geliyordu.

2 GÜN SONRA VAZGEÇTİ

Ekibin inceleme yaptığı mekanlardan biri de Kapalıçarşı’ydı. Yönetmen Christopher McQuarrie’ın incelemelerin ardından çekim için Kapalıçarşı’nın uygun olduğuna karar verdi ancak 2 gün sonra bu kararından vazgeçti.

Türkiye çekimlerinin iptal edilmesinin nedeni ise yönetmen yaptığı gizlilik sözleşmesinin ihlal edilmesi olarak gösterildi.

Kapalıçarşı pazar günü kapalıydı. İncelemeler için özel olarak ekibe açıldı. Çarşı yönetiminin belirlediği birkaç kişi de gizlilik sözleşmesi çerçevesinde eşlik etti.

Ne var ki Kapalıçarşı esnafınlarından ünlülerin halıcısı lakaplı Hakan Evin’in, ekibin gezdiği anları dükkanının güvenlik kamerası kayıtlarıyla sosyal medyaya sızdırması nedeniyle çekimler iptal edildi.

HAKAN EVİN BİR DE YALANCI ÇIKTI

İlk ifadesinde “Görüntüleri sosyal medyaya ben değil çalışanım yaydı” diyen Hakan Evin bir de yalancı çıktı. Evin, 3 gün sonraki ifadesinde görüntülerin kendi dükkanından çekilmediğini başka bir esnaf tarafından kendisine gönderildiğini belirtmişti. Ancak Kapalıçarşı yönetimi ve güvenliği görüntülerin halıcının dükkanına ait olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Öte yandan, Evin, Mayıs ayında da Kapalıçarşı’da esnaflarla kavgaya karışmış, olay mahkemeye intikal etmişti.

Tebliğciler bu kez de pavyona gitti! Tebliğciler bu kez de pavyona gitti!

Milyonlarca turisti ülkemize çekecek filmin çekimlerinin iptal edilmesine sebep olan esnafın paylaştığı fotoğraflar sosyal medyada büyük tepki gördü.

Böylesine büyük bir prodüksiyonun ülkemize bir daha ne zaman geleceği bilinmez ama bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin ve Kapalıçarşı yönetiminin esnafla ilgili gerekli idari işlemleri yapması bekleniyor.