AOH1996 ilacının adı, 1996 doğumlu Anna Olivia Healy adında, nadir görülen bir çocukluk kanseri nöroblastomu teşhisi konulduktan sonra henüz dokuz yaşındayken ölen bir çocuktan geliyor. 

Profesör Linda Malkas ve ekibi, Anna'nın ölümüne yol açan kanser de dahil olmak üzere tüm kanser türlerinde bir proteini hedef alan ilacı geliştirmek için yirmi yıl harcadı.

Göz altı maskesi evde nasıl yapılır? Göz altı maskesi evde nasıl yapılır?

Çoğalan hücre nükleer antijeni (PCNA) olan proteinin, bir zamanlar hedefe yönelik tedavileri hedeflemek için çok zor olduğu düşünülüyordu.

Mutasyona uğramış formundaki PCNA, DNA replikasyonuna ve kanserli hücrelerin onarımına yardımcı olarak tümörlerin büyümesini teşvik ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük kanser araştırma ve tedavi kuruluşlarından biri olan California'daki City of Hope'tan Prof Malkas ve ekibi, hedeflenen kemoterapinin preklinik araştırmalarda tüm katı tümörleri "yok ettiğini" söyledi.

KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜRDÜ

AOH1996, 70'den fazla hücre hattında test edildi ve normal hücre üreme döngüsünü bozarak kanser hücrelerini seçici olarak öldürdüğü bulundu, ancak sağlıklı kök hücrelerin üreme döngüsünü kesintiye uğratmadı.

Klinik öncesi çalışmalar, ilacın meme, prostat, beyin, yumurtalık, rahim ağzı, deri ve akciğer kanserlerinden türetilen hücrelerin tedavisinde etkili olduğunu gösterdi..

İlacın yaygın olarak kullanılabilmesi için hâlâ sıkı güvenlik ve etkinlik testlerinden ve büyük ölçekli klinik deneylerden geçmesi gerekiyor.

İlk hasta, potansiyel olarak kanseri durduran hapı ekim ayında aldı ve birinci aşama klinik denemesi halen devam ediyor ve en az iki yıl sürmesi bekleniyor.

Araştırmacılar ayrıca ilacın hayvan çalışmalarında çalışmasını sağlayan mekanizmaları da incelemeye devam ediyor.

"BÜYÜK BİR HAVA YOLU TERMİNALİ GİBİ"

Prof Malkas şunları söyledi:

“PCNA, birden fazla uçak kapısı içeren büyük bir havayolu terminali merkezi gibidir. Veriler, PCNA'nın kanser hücrelerinde benzersiz bir şekilde değiştirildiğini gösteriyor ve bu gerçek, kanser hücrelerinde yalnızca PCNA formunu hedefleyen bir ilaç tasarlamamıza izin verdi. Kanser öldürücü hapımız, önemli bir havayolu merkezini kapatan, yalnızca kanser hücreleri taşıyan uçaklardaki tüm giriş ve çıkışları durduran bir kar fırtınası gibidir."

Profesör sonuçları "umut verici" olarak nitelendirdi, ancak araştırmanın yalnızca AOH1996'nın hücre ve hayvan modellerinde tümör büyümesini baskılayabildiğini bulduğunu açıkça belirtti.

Çalışmanın baş yazarı Long Gu şunları söyledi:

"Hiç kimse PCNA'yı terapötik olarak hedeflemedi çünkü PCNA, 'dayanılmaz' olarak görülüyordu, ancak City of Hope, zorlu bir protein hedefi için araştırma ilacı geliştirebildi."

"Small Molecule Targeting of Transscription-Replication Conflict for Selective Chemotherapy" başlıklı çalışma Cell Chemical Biology dergisinde yayınlandı.