Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Habertürk ekranlarında Kemal Öztürk'ün sorularına yanıt verdi.

Gazeteci Kemal Öztürk, öğretmenlikte mülakatın kaldırılıp kaldırılmayacağıa ilişkin soru yöneltmesi üzerine, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlikte mülakatın kaldırılmayıp devam edeceğine ancak içeriğinde değişiklikler yapılacağına değindi.

13-9

2024 KYK bursu ne zaman yatacak? 2024 KYK bursu ne zaman yatacak?

45 DAKİKALIK MÜLAKAT GELİYOR

Bakan Tekin "Şuan üzerinde çalışıyoruz ama şöyle bir projeksiyonumuz var. Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jurinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Bu mülakatta kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek. Ayrıca bu 45 dakikalık süre içeriğinde öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek. Tüm bu süreç kamera ile kayıt altına alınacak. Bu sayede hem torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ölçmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 'KALDIRACAĞIZ' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Nisan 2023 Salı günü AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda "Kamuda mülakatları kaldıracağız" ifadelerini kullanmıştı. 

Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesi'nde de yer alan 'mülakatlar' hakkında şu açıklamada bulunmuştu:

"Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız."